Planetární stezka v Novém Hradci Králové provede zájemce po naší sluneční soustavě
Pokud se chcete vydat na procházku do přírody a ještě se něco užitečného dozvědět, rozhodně nevynechejte putování po Planetární stezce, která vás vedle krásné přírody Nového Hradce Králové a městských lesů provede i po naší sluneční soustavě. Planetární stezka je vlastně její model, avšak v poměru 1:1 miliardě.
Od Slunce, které na začátku trasy před Hvězdárnou měří v průměru 1,5 metru, dojdete po asi 50 metrech k nejmenší planetě Merkuru. Musíte být velmi pozorní, abyste ji vůbec našli, protože při zachování měřítka je tu zmíněná planeta jen coby půlcentimetrová kulička. Najdete ji ale na vrcholu tabulky s popisem. Planetární stezka je dlouhá 6,5 kilometru a má celkem 13 zastavení.
Zvolenému měřítku odpovídají i rozměry těles i vzdálenosti, které mezi nimi musíte ujít. Od nejmenšího Merkuru ujdete dalších pár desítek metrů a najdete naši Zemi. Ta je ovšem také maličká - má jen 13 milimetrů v průměru a v její blízkosti obíhá půlmilimetrový měsíc.
Můžete se zkusit pohybovat rychlostí světla, ovšem v poměru 1:1 miliardě
Návštěvník si tak může udělat představu o skutečných vzdálenostech ve vesmíru. A třeba i o čase, pokud dodržíte pokyny průvodců a zvolíte k přesunu mezi planetami i správnou rychlost – tedy rychlost světla. V tom případě se v tomto modelu sluneční soustavy musíte pohybovat krokem, tedy spíš pomalým sunem, o rychlosti 0,3 metru za sekundu. A tak by vám například cesta od Slunce k nejbližšímu Merkuru trvala 8 minut.
To ale samozřejmě žádný návštěvník nakonec nedodrží, a tak se procházka sluneční soustavou, která vede krásnými loukami, lesem, okolo rybníků až k Lesnímu hřbitovu, dá zvládnout za necelé dvě hodiny i se 13 zastaveními.
Cestou potkáte vedle modelů planet naší sluneční soustavy třeba i Halleyovu kometu, ovšem i ta je tak maličká, že si na hrot tabulky skoro musíte vzít lupu.
U rybníku jménem Datlík je zase Saturn, tady má model v průměru asi 12 centimetrů a co zaujme na první pohled – chybí mu prstenec. Ten sice zpočátku měl, ale bylo to bohužel první, co zničili vandalové. Pracovníci hvězdárny už mu ho nakonec nevrátili a návštěvníkům naopak vysvětlují, že prstenec je ve skutečnosti pás široký jen několik stovek metrů, takže při zachování měřítka 1:1 miliardě by tu vlastně stejně nebyl vidět.
Celá trasa planetární stezky je dobře sjízdná i na kole, a tak je možné spojit prohlídku naší sluneční soustavy i se sportem. Více se o Planetární stezce dozvíte na adrese www.astrohk.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
MAPA: Příběh úplatků z Motola. Podívejte se, která místa figurují v policií zmapované korupční kauze
-
Japonský expert: V obraně se nemůžeme spoléhat na USA. Musíme se v regionu koordinovat sami
-
Zpoždění i hodinu. Provoz vlaků po celé republice komplikuje výpadek zabezpečovacího zařízení
-
Týdeník iROZHLASu: násilí v kutnohorské sektě, Zelení hledají spojence i rozdílné ceny za interrupce