![]() |
PLANETÁRIUM
ARCHIV
Stalo se
Pravidelné rubriky:
Procházka oblohou (vždy 1. pořad v měsíci)
Napínavé bádání (2. pořad v měsíci)
Mýty, domněnky, objevy a omyly astronomie (3. pořad v měsíci)
Kratochvilná vyprávění o tajemných místech (4. pořad v měsíci)
Zajímavosti v síti (5. pořad v měsíci)
Z archivu Planetária: ZLATÁ KELTSKÁ MINCE Z ČESKÉHO RÁJE
(Planetárium 26.8.2001) Zajímavý nález učinil v červnu roku 2001 v jedné z jeskyní Českého ráje archeolog Petr Jenč. Byl jím jeden zlatý mušlovitý statér - vůbec nejtěžší keltská mince ražená ve 2. - 1. století před narozením Krista na našem území. Jde o vůbec první nález keltské mince ve skalní dutině na území celé České republiky.
JAK SE FOTOGRAFUJÍ TAJEMNÁ MÍSTA
(Planetárium 29.12.2002) Každý z nás má svá tajemná místa. Někdo se k nim chodí těšit, jiný bát, jen málokdo je však systematicky fotografuje... Případ fotografky a nakladatelky Marie Holečkové je v tomto ohledu skutečně raritní. Její fotografie zachycují ve velké většině právě místa, spojená s tajemstvím, místa, považovaná za léčivá a nebo místa jinak znamenitá.
![]() |
KELTSKÝ PANTEON
(Planetárium 22.12.2002) Vánoce sice staří Bójové neslavili, nicméně památkou na jejich obřady je nám dodnes čarovná snítka jmelí. Jak vlastně vypadal keltský Panteon? Víme, že dávní obyvatelé střední a západní Evropy uctívali stromy, skály, jeskyně a tůně. A jací byli jejich bohové? Vypráví archeolog Petr Drda.
![]() |
KRUTÉ HRY POD KAMENNÝMI KRUHY
(Planetárium 15.12.2002) V troskách starých středoamerických indiánských měst se nám až do dnešních dnů dochovala pěkná řádka honosných kamenných staveb zajímavého určení. Jsou to hřiště, na kterých se kdysi hrávala prastará indiánská míčová hra. Slovo "hra" však podstatu věci nevystihuje úplně do důsledku. Vždyť co je to za hru, když při ní jde o život. Co o ní a jejich pravidlech víme či nevíme dnes? Ptali jsme se Kateřiny Klápšťové.
![]() |
![]() |
ARCHEOLOGIE TURNOVSKA
(Planetárium 1.12.2002) Od září roku 2002 je v Okresním muzeu Českého ráje v Turnově k vidění výstava, představující to nejpodstatnější z nedávných archeologických nálezů v Turnově - Maškových zahradách a také na dalších zajímavých lokalitách Turnovska, jako jsou například Trosky a nebo hrad v katastru Dolních Štěpanic.
![]() |
PEYOTL, MANDRAGORA A DALŠÍ. Zajímavosti ze světa halucinogenních rostlin
(Planetárium 24.11.2002) S drogami jsme ve styku všichni, a to dennodenně. Vždyť koneckonců i každý kuřák cigaret je drogově závislý, ať se mu to označení líbí nebo ne. Látky, které tak nepříznivě působí na naše duševno a v řadě případů následně i na naši tělesnou schránku pocházejí převážně z rostlin. Hovoří o nich botanik Libor Kunte.
ARCHEOLOGOVÉ V LOVOSICÍCH
(Planetárium 24.11.2002) Řekne-li se "průmyslová zóna", vybaví se vám nejspíše výrobní haly, provozy nebo velkosklady. Zkrátka nic moc záživného. Lovosická průmyslová zóna, na které investoři z Japonska staví nové provozy, však nedávno vydala cenné svědectví minulosti. Stalo se tak díky záchrannému archeologickému výzkumu.
![]() |
![]() |
![]() |
KOČVARY, 1802. PRVNÍ ARCHEOLOGICKÝ VÝZKUM V ČECHÁCH
(Planetárium 3.11.2002) Prvním, kdo u nás podnikl řízený archeologický výzkum, byl Johann Hyacint Arnold. Svůj objev učinil před rovnými dvěma sty lety poblíž Lochovic na Hořovicku, jihozápadně od Berouna. O Arnoldově polozapomenutém průzkumu mohylového pohřebiště u Kočvar jsme hovořili s Karlem Sklenářem.
![]() |
OBSERVATOŘ NA MILEŠOVCE
(Planetárium 27.10.2002) Milešovka je pravá královna Českého středohoří. V sečteném průměru je to největrnější hora s nejvyšším počtem zaznamenaných bouřek u nás; ne nadarmo jí Němci říkali Donnersberg, tedy Hromová hora. O víkendu 19. a 20. října proběhly na Milešovce tradiční Dny otevřených dveří. Zdejší observatoří nás provedl Jaroslav Fišák.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
AMATÉŘI VE VESMÍRU
(Planetárium 13.10.2002) Nejen velké výzkumné týmy a kosmické velmoci dobývají vesmír. Snaží se o to i amatéři, sice ve skromných podmínkách, ale plni entuziasmu. Kdo z nich má šanci vzlétnout do vesmíru ve vlastní raketě? Píší o tom Frederik Velinský a Marcel Grün.
![]() |
Tornáda v Čechách (září 2002)
Nebezpečné planetky (září 2002)
Po potopě (srpen 2002)
Docela zvláštní sekerka (srpen 2002)
Pohledy do dávných časů (červenec 2002)
A kroupy padají... (červenec 2002)
Návštěva Muzea alchymie v Kutné Hoře (červen 2002)
Deset let letecké archeologie v Čechách (květen 2002)
Tajemství šablonové malby (duben 2002)
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.
Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice


Komplet 3CD Vladana a Prasopes
Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
České zadlužení je proti Řecku nic. Investujte do zelené ekonomiky, radí manažerka rozvojové banky
-
Univerzita prodala pozemky za 400 milionů. Získala je firma bez peněz, obchod řídil rektorův známý
-
Vláda Progresivního Slovenska je nepravděpodobná. Pro mnohé strany je strašákem, vysvětluje analytik
-
‚Běž už do p*či!‘ a ‚Odstup, nebo zdechni.‘ Politici a političky terčem lidské nenávisti