Petr Nedvěd – jeden z nejlepších hokejistů české historie, rodák z Liberce
Ačkoliv nezískal žádnou velkou trofej, byl to bezesporu jeden z nejlepších hokejistů české historie. Liberecký rodák Petr Nedvěd hrál v NHL 15 sezón, mezi kterými si třikrát nakrátko odskočil do Evropy. Třeba když vyjednával o nové smlouvě.
Jako dorostenec platil za zázračné hokejové dítě. V sezóně 1988/1989 odehrál za Litvínov 20 zápasů a připsal si neuvěřitelných 51 bodů.
Zářil také na mládežnickém turnaji v Calgary, kde se stal se 17 góly a devíti asistencemi největší hvězdou. A právě odtud se už zpátky do Československa nevrátil. V 17 letech, s 20 dolary v kapse, emigroval. Rodičům o tom neřekl.
Po roce v juniorské soutěži oblékl dres Vancouveru Canucks. Prosadil se tu až třetí sezónu, když nastřílel 38 gólů a připsal si celkově 71 bodů. Mezitím dostal kanadské občanství a v roce 1994 získal v dresu Kanady na olympiádě v Lillehammeru stříbrnou medaili.
Po dalších angažmá v klubech St. Louis Blues a New York Rangers pak prožil nejlepší zámořskou sezónu v týmu Tučňáků z Pittsburghu po boku Jágra, Lemieux a dalších hvězd. V sezóně 1995/1996 zde nastřádal v 98 zápasech 119 bodů za 55 gólů a 64 asistencí.
V letech 1990 až 2007 odehrál Petr Nedvěd v NHL 982 zápasů, ve kterých vsítil 310 branek a nasbíral 717 bodů.
V českém národním týmu nastoupil k 39 utkáním. Se lvíčkem na dresu získal bronz na světovém šampionátu v roce 2012.
V současné době působí jako generální manažer naší seniorské reprezentace. S partnerkou Nicole Volfovou má dceru Naomi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.