Péče o vlasy v zimě? Bez hydratace se neobejdete

18. leden 2016

Tak zní rada vlasové stylistky Jany Burdové z Teplic – nezapomínejte vlasy hydratovat. Právě hydrataci kštice potřebují nejvíc lidé, kteří tráví hodně času ve vytopených prostorách nebo autech.

Zimní vlasové trable zná asi každý. Přijdeme domů, sundáme z hlavy čepici a ta nám “zelektrizuje“ vlasy. Podle vlasové odbornice Jany Burdové takovým vlasům chybí voda. „Úplně nejsnazší věc je vlasy lehce přejet navlhčenými dlaněmi.“ Tento efekt však nemá dlouhé trvání. Proto alfou a omegou péče o vlasy během zimního období je hlavně hydratace.

Maska vs. kondicionér – jedno, nebo obojí?

S hydratací nám pomáhají většinou kondicionér nebo maska. Ale jak tuto kosmetiku správně používat? V tom si prý ženy často neví rady. A mezi odborníky panují dva názory. První, že kondicionér se má aplikovat i po masce a druhý, že po šamponu by se měla nanést už jen maska a vlasy by se neměly přetěžovat kondicionérem. Přirozené pH těla je 5,5 a kondicionér ho nahradí. Protože voda má neutrální pH 7 – otevře vlas, po umytí tedy vlasy nejdou rozčesat. „Kondicionér má vždy lehce kyselé pH, aby vlas uzavřel, navíc vlasům dodává i lesk,“ vysvětluje Jana Burdová princip fungování přípravku.

Pokud se používá maska, nechává se déle působit, jde více do hloubky vlasů. Přestože se ideje vlasových specialistů odlišují, Jana Burdová má jasno: „Máte-li jemné vlasy, stačí jen maska a dobře vypláchnout vlasy, pokud máte vlasy silnější a hodně suché nebo dlouhé, vlnité až krepaté, můžete po masce použít ještě kondicionér.“

Rozčesání po umytí napoví

Nejjednodušší indikátor je: jdou vlasy po masce dobře rozčesat? Stačí maska. Nejdou rozčesat? Dáme ještě trochu kondicionéru a vypláchneme ho. Ideální je dávat masku jednou týdně. Pokud tedy myjete vlasy jedenkrát za týden, dávejte masku pokaždé. Hydratace z masky totiž vydrží právě sedm dní.

Poslechněte si, jestli je dobré používat po umytí vlasů kuchyňský ocet a jak dlouhé časové rozestupy byste měli mít mezi barvením či melírováním. Pohodový poslech vám přeje Eva Bucharová a Český rozhlas Sever!

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.