Ota Jirák a Jiří Lábus: Jů a Hele jsou už několikrát vyměnění, my jsme stále původní
Už přes 40 let je slýcháte jako hlasy plyšových postav Jů a Hele v nedělním televizním Studiu Kamarád. „Když jsem toho panáka viděl poprvé, tak se mi ta huba takhle roztáhla a už mi to zůstalo,“ říká Ota Jirák.
Speciální díl Slavných dvojic jsme tentokrát vysílali ze Zahrady Čech v Litoměřicích, kde opět probíhal Den s regionálními stanicemi Českého rozhlasu. Pozvání přijali herci Ota Jirák a Jiří Lábus a nás zajímalo i jejich vztah k zahrádce. „My jsme si pořídili zahradu o velikosti 7500 m², a díky architektům z toho máme nádherný park. Ale musejí na to chodit zahradníci, já už bych to nezvládl,“ říká Ota Jirák. Velkou zahradu oceňuje i jejich jezevčík Ferda. „Vždycky počká, až mu řeknu ‚Pojď, půjdeme do parku‘.“
Jiří Lábus zdědil chatu se zahrádkou. „Tam se vyžívala hlavně moje matka a měla to báječně vymyšlený, že když jedna kytka odrostla, tak jiná vykvetla, takže tam pořád něco kvetlo. V Praze mám za oknem truhlíky s muškáty. Ty jsou opravdu nádherný a v celé ulici je nikdo nemá. Taky jsem tam zasadil pár rajčat, ale to s těmi muškáty zanikne. Kytky mám strašně rád, mám spoustu i pokojových kytek,“ vypráví herec.
Kamarádi, máme vás rádi
Dvojice propůjčuje už přes 40 let své hlasy oblíbeným plyšovým postavičkám Jů a Hele. Jů je ten zelený a mluví vyšším hlasem v podání Jiřího Lábuse. „Výhoda je, že takovým hlasem můžu mluvit i po ránu, nemusím se na to nijak připravovat.“
Čtěte také
Medové Hele promlouvá hlasem Oty Jiráka. „Jak jsem poprvé viděl toho panáka, tak jsem roztáhl hubu a už mi to zůstalo,“ směje se herec. „Kdyby nám někdo řekl, že to budeme dělat tak dlouho, tak bysme asi pukli smíchy.“ „To je pravda. Jůheláci jsou už několikrát vyměněný, protože ten plyš by to nevydržel, kdežto my jsme původní,“ směje se Jiří Lábus.
Mnohokrát zažili situaci, že si lidé myslí, že jsou přímo v kůži postaviček. „My jenom čteme text, jsme takoví dabéři. Každou postavu vodí tři loutkoherci, je to založené na principu černého divadla,“ vysvětluje Jiří Lábus a dodává: „Když je na scéně Jů, Hele a Muf, tak je tam teda narváno.“
Jako hlasy je tenkrát vybral režisér Dušan Klein. Přesto asi čtyři díly postavu Hele namluvil Milan Neděla. „Já měl podepsanej zájezd s pantomimou do Holandska a oni už chtěli točit. Tak mě Milan zastoupil. Ale pak se zranil, tak jsem ho zaskočil zase já a chtěl jsem mu to pak vrátit, ale on řekl, ať si to nechám, že vybrali mě,“ vypráví Ota Jirák.
Mluvili Jůheláci někdy slovensky nebo jinou cizí řečí? Chtěli si postavy někdy prohodit? Jaký mají recept na škytavku? Jiří Lábus na svého kolegu prozradil, že je fantastický kreslíř. Poslechněte si v pořadu Slavné dvojice.
Související
-
Jiří Lábus: Jakým hlasem bude mluvit Jů, jsem měl vymyšlené za tři minuty
Výborně hraje i dabuje, ale hlavně umí vždycky skvěle pobavit. Původně však hrál vážné role, komediální zlom v jeho kariéře nastal až při seznámení s Oldřichem Kaiserem.
-
Když dabuju, chci se přiblížit vizáži postavy, říká Ota Jirák. Jeho hlas má Hele, Hagrid i Alf
Víte, co mají společného plyšové Hele, Rubeus Hagrid nebo mimozemšťan Alf? Bez hlasu Oty Jiráka byste je v češtině nepoznali.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.