Opravy žatecké synagogy zahájilo bourání. Změní se na multifunkční kulturní prostor

19. červen 2020 10:12

Vojenská nemocnice, pomocná škola, sklad civilní obrany. Jako všechno to sloužila v posledních 80 letech synagoga v Žatci. Teď se má proměnit na víceúčelový kuturní prostor.

Původní podobu jí vrací její současný majitel, Daniel Černý z Chomutova. Unikátní stavbu v maurském stylu koupil před 7 lety v dražbě, teď začal s její generální opravou.
„Trochu zmenšujeme ten ochoz, aby se dostal do původní podoby. Původně to bylo dřevěné, ale za socialismu tady byl sklad zemědělských plodin a sklad civilní obrany. Potřebovali asi zvýšit nosnost, tak se tady objevil ten beton,“ vysvětluje majitel a investor Daniel Černý, který žateckou synagogu koupil v roce 2012 v exekuční dražbě.


„Musely se vyměnit nějaké trámy a věci na střeše, protože sem zatékalo. Bylo tady taky asi 30centimetrová vrstva holubího trusu, to jsme museli vyklidit – to byly ty první věci. V rámci této dotační akce proběhly první bourací práce, abychom odstranili nepůvodní příčky,“ vzpomíná Černý.
Celkový rozpočet na opravu je zhruba 55 milionů korun, značnou část zaplatí evropská dotace.
„Z IROP dostaneme 47 milionů korun, to je pro fyzickou osobu úplně nepředstavitelná částka. Budeme opravovat synagogu a rabínský dům. Vnější plášť bude synagoga, jak by měla být, vevnitř se budeme snažit nechat ten prostor trochu modernější a univerzálnější, abychom tam mohli pořádat jakoukoli kulturní akci.
To bude až za dva roky. Zatím historická budova v maurském stylu, která stojí v Žatci už 150 let, patří řemeslníkům.

Spustit audio

Související