Obojživelníků v Česku kvůli suchu ubývá. V Českém Středohoří se jim zoologové snaží pomoci hloubením tůní

14. duben 2022 12:35

Mloci, čolci či žáby začínají s příchodem jara migrovat, aby se rozmnožili. Jde o vůbec nejnebezpečnější období jejich života. Zoologové proto u rušných silnic staví bariéry, aby je ochránili. Výjimkou není ani České Středohoří nedaleko Velemína, kde ze svých zimovišť vylézají ropuchy obecné.

„Támhle na té snůšce napravo je vidět, že byla nakladena tak před týdnem, takže už není tak homogenní. Už brzy dojde k vykulení pulců,“ popisuje s neoprenovými broďáky na nohou přímo z rašeliniště zoolog Martin Vlček. Pod vodní hladinu pak instaluje síťové pasti na obojživelníky, konkrétně na čolky.

Tady v Březině žije i v Česku ohrožený čolek velký. „U nás jsou poměrně vzácní. Nejsou tak hojní jako čolci obecní, se kterými se ještě kolem vodních ploch v Českém středohoří poměrně často setkáváme,“ dodává Vlček.

Ropuch i dalších obojživelníků v posledních letech prudce ubývá

Rybník nedaleko Velemína – jiná lokalita jiní obojživelníci. Tentokrát jde Martin Vlček kontrolovat ropuchy obecné. V době migrace zvířat jsou podél frekventovaných silnic instalované speciální bariéry. „Funguje to tak, že se natáhne fólie, která je zhruba 50 centimetrů vysoká – v případě ropuch tato výška stačí,“ vysvětluje Vlček.

Přemísťování ropuch do rybníka nedaleko Velemína

Pod barierou jsou plastové kbelíky, do kterých se žáby chytají. Ochránci je pak v době páření přenášejí do nedalekého rybníka. Jejich počty ale podle Vlčka v posledních letech prudce klesají.

„Zažili jsme doby, kdy jsme v jednom dni přenášeli přes silnici přes dva tisíce ropuch obecných, dnes jich přenášíme dva tisíce v průběhu celé sezóny,“ dodává Vlček.

Množství obojživelníků ovlivňuje například velké množství ryb v rybnících. „Populace těch obojživelníků v celé republice poměrně prudce klesá, dalším negativním faktorem je třeba suché počasí,“ pokračuje Martin Vlček.

Uměle vybudované tůně pomáhají ohroženým obojživelníkům v době sucha

Odborníci z CHKO České Středohoří se proto snaží podpořit obojživelníky i tím, že vytvářejí nové umělé tůně.

Tůně pod Březinou

„Vybudovali jsme je s pomocí peněz z grantu Péče o krajinu. Cílem není jen vytvořit dobrý biotop pro čolky a další živočichy vázané na vodní prostředí, ale i podpořit vodní režim v téhle oblasti. Máme totiž vyzkoušeno, že i v těch suchých letech ty tůně, které jsme vybudovali, byly plné vody,“ upřesňuje mluvčí CHKO České Středohoří Ondřej Nitsch.

Pro žáby a čolky ochránci nedaleko vodních ploch staví i takzvané plazníky, kde mohou obojživelníci přezimovat, aniž by se museli vracet přes frekventované silnice zpět.

Spustit audio

Související