O mladém víně a starých písních v Bzenci

21. listopad 2020

Bzenec se prý jmenuje po bezu, ovšem jemu i oblasti kolem něj se přezdívá „moravská Sahara" a skvěle se v ní daří krásným písním i krásným vínům, především ryzlinkům.

Vinařský potenciál Bzence kdysi dávno objevili Židé a byli to skvělí vinaři – však také jedny z nejstarších sklepů patřily až do znárodnění v roce 1948 právě jim. Před lety je získali a citlivě zrekonstruovali vinaři ze společnosti Vinum Moravicum a jeden z nich, Jan Bezchleb, který je vinařem už ve čtvrté generaci, ví hodně nejen o historii nejstarších sklepů v Bzenci, ale i o tajemství bzeneckých vín.

O podzimu a mladých vínech, Bzeneckém patriotovi, o medailích, diplomech pradědečka i moudrých radách tatínka-vinaře a krásných písních o víně s ním rozmlouvala Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.