O dostavbě dálnice D8 budou jednat ve Velemíně na Litoměřicku

29. březen 2012

V severočeském Velemíně se dnes bude jednat o dostavbě dálnice D8 přes České středohoří. Starostové obcí dotčených výstavbou k ní pozvali investora i představitele resortu dopravy a Ústeckého kraje.

Největším problémem zůstává nový most do Bílinky, který neodpovídá původní dokumentaci, a tak musí počkat na dodatečné stavební povolení. Bez něj totiž není možné zprovoznit už hotový úsek dálnice D8 Lovosice – Bílinka.

„Čekali jsme, že se zbavíme dopravní zátěže, ale bohužel zácpy pořád přetrvávají, takže je mi při pohledu na ten most smutno,“ řekl starosta obce Velemín Jiří Skalicý.

Zmínil, že v obcích dělají aspoň dílčí opatření .„Je to úprava průtahu obcí a to významně uklidňuje situaci, co se týče dalších negativních vlivů. Ale jediným řešením selským rozumem je co nejrychleji tu dálnici dostavět, nicméně k tomu musí být stavební povolení,“ shrnul Skalicý.

Na některé části zhruba šestnáctikilometrového úseku stále nejsou stavební povolení a tak například už hotové tunely končí v lese. Stavbaři jsou v obtížné situaci, ekologická sdružení ve stavebních řízeních neustále podávají odvolání. Střety se týkají několika kratších úseků.

„Námitky pocházejí už z 90. let, kdy se neposoudily varianty dálnice včetně trasy s dlouhým tunelem. A také, že se povolila výjimka přec CHKO České středohoří, aniž by se posoudilo, zda by tunel byl nejlepší z hlediska krajinného rázu,“ popisuje výtky předseda sdružení Děti země Miroslav Patrik.

Sdružení už nemá v úmyslu v daných úsecích podávat další námitky. Dle slov Miroslava Patrika budou Děti země čekat na rozhodnutí Krajského úřadu o zbývajících pěti kilometrech.

„Můžeme také čekat na rozsudky soudů o podaných žalobách, zejména proti stavebním povolením. My v podstatě teď už jen čekáme,“ zhodnotil situaci Patrik.

Konkrétní výsledek z jednání očekává krajský radní pro dopravu Jiří Šulc. „Myslím si, že po osmnácti letech průtahů ze strany ekologických aktivistů už nemůžeme nic jiného čekat. Dnes už řešíme detailní záležitosti pro starosty jednotlivých obcí, protože současný stav je neudržitelný,“ odpovídá.

Odhad krajského radního pro dopravu na dostavění D8 je už letošní rok. „Myslím si, že by letos mohla být zprovozněna dílčí část, kterou jsme vymysleli v roce 2008 nebo 2009 a měla být hotová v roce 2010. A průběžná lhůta, když budou stavební povolení, je zhruba 31 měsíců,“ počítá možné zprovoznění dálnice D8 krajský radní pro dopravu Jiří Šulc.


Zvětšit mapu
autoři: Miroslav Zimmer , Jakub Viliš , kvm , ves , psp
Spustit audio