Škrty ve financování národních parků se dotknou i Českého Švýcarska
Příspěvek státu pro národní park České Švýcarsko dosáhl v loňském roce téměř 81 milionů korun. Letos dostane park zhruba o jeden milionů korun méně. Co to pro něj znamená? O tom se bavíme s mluvčím parku Tomášem Salovem.
„Rozpočet národního parku České Švýcarsko je mnohem větší než těch 81 milionů korun. To je jen příspěvek našeho zřizovatele, protože my jsme ze zákona příspěvkovou organizací státu. V porovnání s těmi velkými parky není snížení příspěvku pro nás až tak zásadní, přesto ale stejně nám to trochu dělá vrásky na čele,“ konstatuje Tomáš Salov.
Rozpočet národního parku se podle něj v jednotlivých rocích výrazně mění. „V letech po požáru, kdy jsme potřebovali sanovat mnoho škod, dosáhl třeba až 190 milionů korun, b¨ěžné ale je, že máme rozpočet ve výši kolem 140 milionů korun,“ vysvětluje Salov.
Na co všechno správa parku peníze z rozpočtu využívá?
„Kromě činností v národním parku máme na starost také činnosti v CHKO Labské pískovce – obhospodařujeme tedy celkem asi 340 kilometrů čtverečních. Máme i 70 zaměstnanců, takže jsme poměrně velká společnost. Provozní příspěvek tedy pokrývá mzdy a provozní náklady – tedy energie, provoz kanceláří a tak dále,“ přibližuje Tomáš Salov s tím, že finanční prostředky na ostatní činnosti si musí správa parku zajistit jiným způsobem.
Podle nového ministra životního prostředí Igora Červeného z Motoristů sobě mají národní parky stamilionové rezervy, které mohou využít. Je tomu opravdu tak? K čemu má sloužit tzv. rezervní fond národního parku? Nejen to se dozvíte z přiloženého audiozáznamu.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor

Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.