Nepodceňujte onemocnění štítné žlázy!

1. říjen 2013

Onemocnění štítné žlázy může být velmi nebezpečné. Přitom se dá poměrně snadno odhalit, jak tato žláza na krku funguje. Jak se dají poruchy štítné žlázy zjistit?

Zpočátku bývá onemocnění štítné žlázy klinicky němé, proto mají velkou roli preventivní prohlídky. Lékař při kontrole může pohmatem zjistit, že je štítná žláza zvětšená – to je první varovná známka. Další důležitou roli hraje krevní odběr...“ vysvětluje chomutovská lékařka Korina Karhanová.

Nejčastějším problémem je hypofunkce, tedy nedostatečná práce štítné žlázy. Méně častým, o to ale závažnějším onemocněním je hyperfunkce – tedy její zvýšená činnost.

„Pacient při něm může mít nadměrné pocení, tachykardii a zvýšené bušení srdíčka a zažila jsem i stav, kdy pacient skončil na JIP, protože pacient měl tep 160 – tedy dvojnásobek normálu...“ popisuje Korina Karhanová.

Jak se onemocnění štítné žlázy léčí? Na co by si člověk měl dávat pozor a co se může stát při neléčení štítné žlázy? Poslouchejte...

autor: Eva Holá
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová