Nepodceňujte onemocnění štítné žlázy!
Onemocnění štítné žlázy může být velmi nebezpečné. Přitom se dá poměrně snadno odhalit, jak tato žláza na krku funguje. Jak se dají poruchy štítné žlázy zjistit?
Zpočátku bývá onemocnění štítné žlázy klinicky němé, proto mají velkou roli preventivní prohlídky. Lékař při kontrole může pohmatem zjistit, že je štítná žláza zvětšená – to je první varovná známka. Další důležitou roli hraje krevní odběr...“ vysvětluje chomutovská lékařka Korina Karhanová.
Nejčastějším problémem je hypofunkce, tedy nedostatečná práce štítné žlázy. Méně častým, o to ale závažnějším onemocněním je hyperfunkce – tedy její zvýšená činnost.
„Pacient při něm může mít nadměrné pocení, tachykardii a zvýšené bušení srdíčka a zažila jsem i stav, kdy pacient skončil na JIP, protože pacient měl tep 160 – tedy dvojnásobek normálu...“ popisuje Korina Karhanová.
Jak se onemocnění štítné žlázy léčí? Na co by si člověk měl dávat pozor a co se může stát při neléčení štítné žlázy? Poslouchejte...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.
Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby


Citlivý člověk
Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.