Nemocnice v Ústecké kraji prozatím ukončily převoz pacientů s koronavirem do jiných regionů
V Ústeckém kraji je aktuálně nejvíc nemocných s koronavirem od začátku epidemie. Podle dat ministerstva zdravotnictví se aktuálně s nákazou léčí víc než 12 000 lidí. I přes neustálý nárůst počtu nemocných mohly nemocnice v kraji zastavit převozy pacientů do jiných regionů. Zdravotnická zařízení se totiž stále snaží zajistit další lůžka pro nakažené.
Od minulého týdne převezli zdravotníci v Ústeckém kraji do nemocnic jinde v Česku 18 pacientů.
„Celkem jsme od 24. února z Ústeckého kraje převedli 11 pacientů z jednotek intenzivní péče a 7 pacientů ze standardních oddělení,“ potvrdil krajský koordinátor intenzivní péče Josef Škola.
Nemocnice v regionu neustále hledají rezervy pro vyčlenění nových lůžek pro pacienty s koronavirem. Nová akutní lůžka jsou například v ústecké nemocnici.
Zdravotnictví v regionu je podle Josefa Školy v tuto chvíli soběstačné: „Máme v současnosti rezervu asi 120 standardních lůžek a asi 10 nebo 15, lůžek na JIP, z toho část z nich je i s možností plicní ventilace, čili ta situace je o něco lepší, než byla například v pondělí, kdy jsme museli velmi naléhavě žádat o pomoc ostatní kraje.“
Maximálně mohou nemocnice v regionu pečovat zhruba o 900 pacientů s koronavirem. Standardní lůžka jsou v tuto chvíli zaplněná z víc než 70 procent, lůžka na jednotkách intenzivních péče pak z více než 80 procent.
Lékaři věří, že k vyhlášení stavu hromadného postižení obyvatelstva v kraji nedojde
Pokud se zaplní na 90 procent, vyhlásí kraj stav hromadného postižení obyvatelstva.
„Je to vlastně informace o tom, že ta nemocnice je už tak plná, že už nemůže poskytovat ani tu akutní péči pacientům, kteří ji potřebují. Pak dochází k tomu, že doktoři musejí posuzovat, který pacient má přednost a který ne,“ potvrdil mluvčí ústeckého kraje Martin Volf.
Lékaři ale doufají, že k situaci ve které by rozhodovali, kdo má větší šanci na přežití, nedojde.
„Zcela otevřeně říkám, že se této situaci budeme snažit vyhnout. Včera jsme měli konferenci s vedením Ústeckého kraje a s vedením všech nemocnic, které v kraji jsou zapojené do covidové péče a shodli jsme se na dalším postupu navyšování lůžek tak, abychom k tomuto kroku nemuseli sáhnout,“ doplnil krajský koordinátor intenzivní péče Josef Škola.
V případě potřeby je pak kraj připravený podle primáře využít pomoci s hospitalizací pacientů v sousedním Sasku.
Související
-
Před rokem byl prvním pacientem v Česku s covidem-19. Teď se nechal očkovat v ústecké nemocnici
V pondělí 1. března to bude rok, kdy lékaři v Čechách oficiálně potvrdili prvního pacienta nakaženého nemocí covid-19. Byl jím Petr Toncar z Děčína.
-
Nemocnice v Ústeckém kraji zřizují další jednotky intenzivní péče. Rezervy ale docházejí
Aktuálně jsou pro pacienty s covidem-19 v regionu k dispozici jen zhruba dvě lůžka s umělou plicní ventilací. Lékaři se proto snaží zřídit další jednotky intenzivní péče.
-
Vojenský vrtulník přepraví dalšího pacienta z přeplněných nemocnic v Ústeckém kraji
Kvůli nárůstu počtu pacientů s koronavirem jsou nemocnice v Ústeckém kraji na hraně kapacity akutních lůžek. Armáda proto začala s transportem pacientů do jiného regionu.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ficova agresivita se stále stupňuje. Své odpůrce pozval strašením na náměstí, říká šéfredaktor Šabata
-
Pětina meteorologických stanic v Česku naměřila v sobotu teplotní rekord. Na Šumavě bylo 17,8 stupně
-
Armáda chce využít know-how zkušených vojáků. Pokračovat ve službě by mohli i v důchodovém věku
-
Zdražujete? Nenakupujeme. Obchodníci v Chorvatsku přišli kvůli bojkotu asi o polovinu tržeb