„Německo v kostce“ aneb Průvodce pro české turisty
Chystáte se na dovolenou do Německa? Jestli pojedete osobním autem ještě v tomto roce, máte štěstí – stále ještě nebudete platit za používání tamních dálnic. V blízké budoucnosti to ale německá vláda hodlá změnit, takže jestli si brousíte zuby na dovolenou v Německu někde dál od našich hranic, měli byste vzít tuhle informaci v úvahu – obzvlášť jestli máte starší vozidlo s horší emisní třídou.
Němci si potrpí na dobrý technický stav vozidel, tak nic nezanedbejte. Jestli nechcete platit pokutu, v obci nepřekračujte rychlost 50 km za hodinu a mimo obec stovku. Doporučená rychlost na dálnici je 130 km v hodině.
Řidiči nad 21 let s alkoholem v krvi do 0,5 promile pokutu nedostanou, tedy pokud řídí alespoň dva roky. Za telefonování bez hands-free a za jízdu bez pásu ale pokutu dostanete zcela určitě.
Občanům České republiky stačí, když se při kontrole prokáží platným řidičským průkazem, řidiči navíc nesmí zapomenout zelenou kartu, technický průkaz vozidla a řidičák.
Cestovat odkudkoliv kamkoliv po Německu autem není problém, síť silnic je kvalitní a hustá. Jestli ale dáváte přednost vlaku nebo autobusu, i to je dobrá volba, jen pamatujte na to, že v Německu platí: čím dřív jízdenku koupíte, tím levnější bude.
Je těžké říct, která doprava je nejlevnější, a která nejdražší. Německo je rozlehlé, přes 350 tisíc kilometrů čtverečních, a tak záleží, jak daleko se vydáte. Na delší vzdálenosti tak letadlo může být levnější než vlak nebo autobus, na krátké je to naopak. Nebojte se hledat na internetu a porovnávat různé dopravce, a to nejen české. Rozdíly cen jsou obrovské. Konkrétní cena/ se odvíjí od konkrétního data nebo obsazenosti spoje.
Německo, země plná památek
Každá ze spolkových zemí Německa má řadu turisticky atraktivních míst. Je těžké vybrat jen některá. Turisté milují zámek Neuschwanstein v Bavorsku. Asi ho znáte z fotek nebo třeba i z disneyovek. Jeho romantické věže, umístění na skále a určitá monumentalita připomíná spíš hrad než zámek. To, co dráždí odborníky – spojení různých slohů a stylů jak zvenku, tak uvnitř, to obyčejné lidi úplně fascinuje. Velice působivé je řezbářské obložení vnitřních stěn.. Za nejkrásnější místnost mnozí považují trůnní sál. Jen trůn v něm nehledejte – prý už na něj nezbyly peníze.
Další známou památkou je „Dóm“ v Kolíně nad Rýnem. Katedrála je obrovská: měří na délku téměř 145 a na šířku 87 metrů, a je tak největší gotickou katedrálou v severní Evropě. Její věže dosahují až do výšky 157 metrů. Uchvátí vás nejen prohlídka samotné památky, ale i atmosféra celého města. Přímo u Dómu se schází pouliční umělci, a prostě to tam žije.
V samotném městě je spousta zeleně, parků a upravené břehy řeky přímo zvou k procházce. Kdo je víc na historii, toho jistě zaujmou stopy po římském osídlení v Romano – germánském muzeu nebo v dvoupatrovém mauzoleu římské rodiny, nepřehlédnutelné jsou i pozůstatky doby středověku, například tři původní středověké brány.
Milovníci historie najdou v Německu „ráj na zemi“. Je jím Museumsinsel neboli Muzejní ostrov v Berlíně. Tento komplex pěti muzeí byl ve válce sice silně poškozený, ale sbírky zůstaly ve velké většině zachovány. A tak se můžete pokochat antickými sochami, starožitnostmi starověku a dávnými památkami Egypta, ale také moderním uměním. Vyhlášené jsou pergamonský oltář nebo Ištarská brána zdobená draky, býky a lvy.
Je libo k moři? Vyberte si, ke kterému
Na rozdíl od Česka má Německo vlastní moře: Severní a Baltské. Zajímavé je, že se lidé v pohledu na německá moře dělí do dvou skupin. Jedni je milují a nedají na ně dopustit. Jiní tvrdí: „Do Německa k moři nikdy, tam bych zmrznul!“
Je pravda, že na severu často fouká vítr a teploty jsou tam rozhodně nižší než v jižních státech. Jenže co je pro někoho nevýhodou, vidí jiný jako plus: „Konečně můžu dýchat!“ Takže kdyby všichni na německé pobřeží jen zanevřeli, určitě by nemohla třeba na pobřeží Severního moře vzniknout celá řada vyhlášených letovisek. Prostě mělčinové pobřeží a pláže, které přecházejí v v pastviny, mají své příznivce.
No a kdo by neznal baltský ostrov Rujána? K vidění tam jsou světoznámé křídové útesy. Největší přímořské letovisko Binz je relativně mladé město, ve kterém má mnoho budov dřevěné, filigránsky zdobené balkony. Tamní pláž je široká a díky malé hloubce je v ní voda teplejší než jinde na Rujáně.
I řeky v Německu stojí za to!
Nejdelší řekou Německa je Rýn, následovaný řekou Labe. Jižním Německem protéká Dunaj, u kterého leží zajímavá města jako Pasov nebo Řezno. Turisté také vyhledávají půvabná lázeňská městečka v povodí řeky Sála.
Německo má tisíce přírodních jezer, mezi nejznámější patří Bodamské jezero, německy Bodamsee. Přezdívá se mu „třetí německé moře“. Jeho ostrovy Lindau a Mainau jsou krásné a oblíbené. Oblast Bodamského jezera je typická čistou vodou, malebnými městečky a radovánkami jak na vodě, tak na kole, pěšky nebo třeba ve vzducholodi. Proslulá je i tamní odrůda vína Müller Thurgau.
Své fanoušky má také jezero Müritz v severním Německu.
Německo a ceny
Ceny v Německu jsou podobné jako u nás. Jestli tam pojedete na dovolenou, nemusíte zmatkovat, že jste něco zapomněli. Prostě si to koupíte. Samozřejmě v letoviscích počítejte s tím, že ceny všeho budou o něco vyšší, než v turisticky méně navštěvovaných oblastech. V supermarketu zaplatíte za totéž zboží méně než v malých obchůdcích, ale to je u nás stejné.
Benzín a nafta tam jsou nepatrně, ale opravdu jen nepatrně dražší než v Čechách, a i tady platí, že u velkých měst a podél dálnic je dráž než jinde.
Nemá smysl tedy nakupovat na dovolenou zásoby nebo zavařovat hotovky do sklenic, stejně tak jako vozit v kufru náhradní kanystry s palivem do auta.
Za půlku chleba zaplatíte kolem jednoho eura, na naše to je zhruba 27 korun. Litr mléka stojí obdobně, malý jogurt vás přijde v přepočtu asi na 6 korun. Cena balení deseti vajec se liší podle toho, jestli zvolíte vejce obyčejná nebo bio. Za obyčejná zaplatíte něco přes 30 korun, bio jsou dražší. Obyčejné sýry vyjdou v Německu na 13 korun za 10 dkg a máslo Němcům podražilo zrovna tak jako Čechům: to kvalitní až na 53 korun za kostku.
Co se ale dlouho jen tušilo, a teď je to černé na bílém, za srovnatelnou cenu kupujete v Německu kvalitnější potraviny.
Rozhodli jste se, že nebudete vařit a počítáte se stravováním v restauracích? V Sasku za oběd dáte 8 až 10 eur, u moře klidně 15. Ceny v „lepších“ restauracích strop nemají... Záleží, jak hluboká je vaše peněženka.
Dorozumívání se v Německu
U našich severních sousedů se mluví německy, vzdělanější lidé, mladší ročníky a lidé ve službách ovládají i angličtinu. S ruštinou moc nepočítejte, nešla Němcům ani za socialismu a nejde jim ani teď. Snad jen s výjimkou těch NEJ turistických oblastí.
Nějaké zvláštní doklady na vstup na německé území nepotřebujete, jako občan České Republiky si vystačíte s občanským průkazem. Žádný kulturní šok vás nečeká – Češi i Němci jsou Evropané, kteří navíc mají společnou část historie.
V Německu najdete 16 národních parků
Co si vybrat, kam vyrazit, záleží na tom, co máte rádi – a také na tom, s kým jedete. Jestli vyrazíte na dovolenou s vnoučaty, stavte se v Europa Parku v Bádensko-Württembersku. Nemusíte vymýšlet žádný program, atrakcí je tolik, že je stejně všechny nestihnete vyzkoušet.
Možná nevíte, že ve světovém měřítku patří Německo mezi země s největším procentem přírodně chráněného území. V Německu najdete 16 národních parků, k nám nejblíž jsou národní parky Bavorský les, Berchtesgaden nebo Saské Švýcarsko.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka