Některé obyvatele Jirkova na Chomutovsku ruší kvákání žab, sepsali proto petici

11. květen 2022 08:34

Tři desítky lidí z Jirkova na Chomutovsku podepsaly petici, ve které si stěžují na hlasité projevy žabích námluv ve večerních a nočních hodinách. Žáby obývají jezírko, které je součástí zahradního centra v blízkosti panelových domů. Radnice ví o problému už několik let. Netuší ale, jak by ho měla řešit.

Žáby si do tamního jezírka našly cestu samy, nikdo je tam úmyslně nevysadil. Podle zoologa Romana Rozinka jde o skokany skřehotavé, kteří jsou kriticky ohrožení. Jejich stěhování může povolit jen krajský úřad a jejich hlasité kvákání zřejmě potrvá celou sezónu.

Žáby obývají jezírko, které je součástí zahradního centra

Jirkov se peticí zabývá. „My to řešíme v rámci zákona, který nám ukládá řešení petic, řešíme to samozřejmě i přes životní prostředí, je ale otázkou, jak to vyřešíme,“ přibližuje starostka Darina Kováčová za hnutí ANO.

V jezírku uprostřed zahradního centra jsou desítky žab. „Náš odhad je kolem dvaceti, ale těžko říct. Ta žába, když se k ní přiblížíte, tak většinou skočí do vody a uplave,“ dodává vedoucí zahradního centra Petra Kostelejová.

Autor petice Jiří Šindelář se k odmítl vyjádřit. V petici ale uvádí, že kvákání žab každoročně od února do srpna narušuje noční klid a spánek obyvatel přilehlého okolí. Podle něj žáby do obytné části města nepatří.

autor: Jan Beneš
Spustit audio

Související