Některá města v Ústeckém kraji modernizují školní kuchyně. Uspoří to energie a umožní snížit počet kuchařek

28. březen 2025 08:02

Největší audioportál na českém internetu

Školní kuchyně Most po rekonstrukci | Foto: Jan Beneš, Český rozhlas

Některá města v Ústeckém kraji modernizují školní kuchyně. Uspoří to energie a umožní snížit počet kuchařek

V Chomutově nebo v Mostě modernizují školní kuchyně – přináší to podle nich hlavně úspory energií. Ale v situaci, kdy není jasná budoucnost financování nepedagogických pracovníků, pomáhají moderní gastro technologie i k tomu, že v kuchyních není potřeba tolik personálu. V Chomutově uvažují o tom, že kuchaře, kteří odejdou do penze, už nenahradí. V Mostě pak přemýšlí o slučování školních kuchyní.

Na 1. základní škole v Mostě personál školní kuchyně už ráno v osm hodin připravuje oběd. Jde o první modernizovanou školní kuchyni v Mostě.

„Ráno jsme uvařili polévku, pak jsme to vypnuli, a až ji budeme v 9:30 připravovat k výdeji, bude mít stále 97 stupňů Celsia, přitom je ta pánev vypnutá,“ popisuje výhody moderní technologie kuchařka Radana Kamírová.

Školní kuchyně Most po rekonstrukci

Nesouhlasí přitom s tím, že by kuchyně mohla fungovat s menším počtem pracovníků. „Uvaří dva, tři lidi. Ta mašina se pak ale sama neumyje,“ shrnuje.

Města jako Chomutov nebo Most modernizují školní kuchyně hlavně kvůli úspoře energií. Nové technologie ale šetří i pracovní sílu. V situaci, kdy nikdo neví, kdo a jak bude financovat nepedagogické pracovníky, tedy i kuchařky, se radnicím úspora pracovních sil v kuchyních hodí.

Podle náměstkyně mosteckého primátora Markéty Staré z hnutí ProMost umožní nové technologie i sloučení školních kuchyní. „Nejen, že ušetříme personál, ale když budeme mít v některých školách i supermoderní kuchyně, můžeme se zabývat i tím, jestli nebudou pak moci vařit i pro další školy,“ vysvětluje.

Hromadné propouštění kuchařek po modernizaci školních kuchyní rozhodně nehrozí

V sousedním Chomutově už mají některé školní kuchyně s moderní technologií přípravy jídla druhým školním rokem. I tady bylo jedním z hlavních záměrů města ušetřit v kuchyních pracovní síly.

„Nechtěli jsme přitom ukončovat pracovní poměr nějakým kuchařkám, spíš jsme to pojali tak, že pokud někdo bude odcházet do starobního důchodu, tak ta pracovní síla už nebude nahrazována,“ přibližuje náměstek primátora Milan Märc z hnutí Nový Sever.

V Jirkově na Chomutovsku se také pustili do modernizace školních kuchyní. Případné úspory pracovních sil ukáže podle starostky Dany Jurštakové Havlátkové z ODS až čas.

Vláda na začátku března odložila změnu financování nepedagogických pracovníků na příští rok. Letos výplatu zajistí stát. Vše ale mohou změnit podzimní parlamentní volby.

autor: Jan Beneš

Související