Největší betlém Šluknovska můžete vidět až do února v Rumburku

4. prosinec 2017

V kostele sv. Vavřince v Rumburku je od prvního adventního víkendu do začátku února k vidění unikátní betlém – jesličky, které se od roku 1922 staví v postranní kapli klášterního kostela na ploše 20 m².

Jedná se o nejrozsáhlejší betlém Šluknovska. Je společným dílem zdejších nejlepších řezbářů z počátku 20. století.

Klášterní jesličky se během svého vystavení třikrát proměňují. Úvodní scénu narození Páně a klanění pastýřů nahradí od 6. ledna 2018 scéna klanění Tří králů. Veřejnosti se tehdy poprvé představí nově vyřezaná Tříkrálová Madona. Od 24. ledna pak budou vystaveny figurky představující útěk Panny Marie, Josefa a Ježíše do Egypta.

Betlém je přístupný během otevírací doby rumburské Lorety od úterý do soboty mezi 9:00 a 16:00. Prohlídky betléma probíhají od 2. prosince 2017 do 2. února 2018.

autor: Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.