Nejmenší náměstí ve Třech Studních zřídili recesisté. Nesmí se na něm řídit člun, líbání je povoleno
Dokud si lidé budou umět dělat legraci, bude svět v pořádku. Recesisté z obce Tři Studně na Vysočině se už před dvaceti lety rozhodli, že prostor před místní galerií vyhlásí nejmenším náměstím. Mají pro něj dokonce vlastní vyhlášku, kterou je radno dodržovat.
Tři Studně patří mezi nejvýše položené obce na Vysočině, a možná i proto tam mají rádi legraci. Ač tam bydlí jen kolem stovky obyvatel, mají náměstí, které je zapsané v České knize rekordů. „My jsme to založili v rámci našeho recesistického spolku,“ říká architektka Ivana Buttry. A i když jim první místo nejmenšího českého náměstí časem přebrala jiná obec, jsou na to své stále hrdí.
Na náměstí stojí už od začátku rozcestník, který ukazuje vzdálenosti do několika významných světových měst, včetně afrického Nairobi. Nechybějí tam ale samozřejmě ani Brno nebo Praha. Do Prahy je to ze Tří Studní 128 kilometrů.
Na rozcestníku také visí obrázky malíře Ivana Svatoše, který má na náměstíčku galerii. A nechybí ani důležitá vyhláška. „Na náměstí se zakazuje řídit člun, letadlo a vzducholoď, zakazuje se lovit myši bez loveckého lístku, přikazuje se usmívat, zejména na vlastní manželku,“ vyjmenovává Ivana Buttry některá nařízení.
U ukazatele se povoluje se líbat, sebrat si kamínek a také volat do lesa a čekat na ozvěnu. „My, když jsme zrovna v galerii, tak jim odpovídáme,“ směje se Ivana Buttry a ukazuje ještě na jedno upozornění. To upravuje přistávací rychlost pro UFO, která je 9 999 metrů za sekundu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.