NEJ Ústeckého kraje: nejpohádkovější mlýn v Česku
Pokud vyrazíte k Dolskému mlýnu v Jetřichovicích, budete si rázem připadat jako v pohádce. Těch se tam totiž natáčela spousta. Tou nejznámější je zřejmě Pyšná princezna.
Peklo s princeznou, Ztracený princ, Čertova nevěsta, Pravý rytíř a hlavně nezaměnitelná Pyšná princezna. To jsou pohádky, které se za posledních 70 let natáčely u Dolského mlýna.
První písemné zmínky o mlýnu pocházejí z roku 1573. Mlýn plnil naplno svou funkci až do roku 1814. Později se totiž po říčce Kamenici plavilo dřevo, a to ho velmi omezovalo.
Ke konci 19. století začali do okolí mlýna mířit turisté a po říčce Kamenici se ve Ferdinandově soutěsce začaly prohánět lodičky. Dolský mlýn se tak stal změnil v oblíbenou výletní restauraci.
Po skončení druhé světové války už ale zůstal opuštěný a začal velmi rychle chátrat. Dodnes z něj zbylo jen obvodové zdivo. Přesto místo neztratilo svou romantiku a Dolský mlýn byl zařazen roku 2007 mezi kulturní památky České republiky.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor

Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.