Nechat si v lékárně namíchat běžný lék se dnes už nevyplatí
Můžu si nechat v lékárně namíchat lék na běžné nachlazení, třeba i s přihlédnutím na věk a váhu člověka? To byl jeden z dotazů na hosta Dopoledního expresu lékárníka Karla Struhu.
„Kdybychom takto individuálně namíchali paní lék na běžné nachlazení, tak by to dnes už vyšlo mnohem dráž než sériově vyráběné léky. Problém by byl i s dobou trvanlivosti a nejpozději do měsíce by se lék musel vypotřebovat,“ upozorňuje Karel Struha.
Prozradil například i to, že občasné použití léku na bolest nám neuškodí, ovšem i když se výrobci léčiv snaží vyrábět šetrnější léky pro náš organismus, každodenní zahánění bolesti pomocí pilulek hodně škodí ledvinám.
V rozhovoru, který si můžete poslechnout z přiloženého audiozáznamu, také zaznělo, že vybavení naší lékárničky doma bychom měli kontrolovat alespoň jednou ročně, nebo že prošlou autolékárničku nemusíme hned kupovat celou novou. Nejen v lékárnách je k mání balíček, kterým jen doplníme toto povinné vybavení našeho auta…
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.