Nadaní středoškoláci mohou letos poprvé získat finanční podporu od Ústeckého kraje
Nadaní středoškoláci mohou nově získat v Ústeckém kraji podporu od hejtmanství. Letos poprvé jsou pro ně připravené tři miliony korun – peníze tak může získat až 100 žáků a studentů.
Už několik let se na podporu nadaných dětí a práci soustředí i základní škola T. G. Masaryka ve Štětí na Litoměřicku. Podle vedení tamní školy jsou ale peníze zbytečné, pokud vzdělání nemá podporu školy i rodičů.
„V rámci hodin nás učitelé informovali, že tam rozpoznali nějaký talent – hlavně u naší starší dcery, která chodí do páté třídy, a která velmi vyniká v matematice a logickém myšlení. Upozornili nás na to s tím, abychom s tím začali nějakým způsobem pracovat,“ popisuje Václav Kadlec.
Při rozhovoru o jeho nadaných dcerách přiznává, že někdy je na tenkém ledě – nechce je do ničeho nutit, spíš jim ukázat cestu a dát příležitost. Důležité je podle něj děti vnímat a poznat jejich momentální náladu. To se podle něj děje i ve škole.
„Přeci jen to dítě je pořád dítě, a je to na něm vidět – někdy se mu chce, jindy ne. Když tady zrovna je nálada, je dobré to dítě popostrčit a něco mu ukázat nebo mu poradit, asi ale nemá smysl ho do toho příliš nutit,“ uvažuje Kadlec.
Základní školu ve Štětí si pochvaluje i matka žákyně deváté třídy Renata Čepičková. „Je to o tom, že učení jí víceméně nedělá problémy. I když v některých předmětech si myslím, že potřebuje o něco větší výzvy než třebas někteří jiní spolužáci. A myslím si, že se jí těch výzev dostává,“ dodává.
Podpoře nadaných dětí se dosud věnovalo málo pozornosti
Ředitelku štětské základní školy T. G. Masaryka Gabrielu Hruškovou přiměly k větší práci s žáky její vlastní děti. „Sledovala jsem, jak je ta podpora nadání na základních školách úplně marná. Děti se mi vracely domů znuděné a znechucené,“ vzpomíná.
Důležité je hlavně nadané děti poznat. Zároveň si podle Gabriely Hruškové společnost uvědomila, že nemusí řešit jen znevýhodněné žáky – ať už sociálně nebo zdravotně.
„Záběr na ty nadané je až zhruba v posledních dvou letech, kdy ta společnost trochu pochopila, že máme i děti nadané, nejen ty s handicapem. I ten kraj se toho chopil, za to jsem velmi vděčná, protože Ústecký kraj je pořád pasovaný do toho, že má jen sociálně znevýhodněné nebo jinak znevýhodněné děti, my ale máme i fajn děti, i ty super,“ dodává Gabriela Hrušková.
Nadané dítě se podle ní najde v každé třídě každé školy. Důležité ale je, aby mu v rozvoji pomohli jak kantoři, tak hlavně rodiče.
Související
-
Žáci čtvrté základní školy v Mostě mohou sledovat růst rostlin v hydroponické laboratoři
Nový způsob pěstování rostlin předvádí žákům na 4. Základní škole v Mostě. Na školní chodbě sestavili hydroponický skleník pro až stovku rostlin.
-
Teplické školy se jako první v Ústeckém kraji zapojily do projektu Trenéři ve škole
Přivést děti ke sportu i v jejich volném čase pomáhá základním školám projekt Trenéři ve škole, do kterého se od září se svými deseti školami zapojily taky Teplice.
-
Střední školy v Ústeckém kraji chystají nové obory s důrazem na digitalizaci nebo robotiku
Ještě tento měsíc mají žáci 9. tříd základních škol pro podání přihlášky k dalšímu studiu na střední škole.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nadprůměrný intelekt není u útočníků nezvyklý, říká k neštěstí na slovenském gymnáziu analytik
-
‚Vůdce na mě bude pyšný.‘ Severní Korea využívá zápisky padlých vojáků k propagandě
-
Šéf paralympijského výboru: Máme-li vozit medaile, potřebujeme vlastní profesionální sportovní centrum
-
Ohniska požárů u Los Angeles se daří dostávat pod kontrolu. Starostka doufá ve ‚světlo na konci tunelu‘