Na tinkturu nebo posilující nápoj. Jmelí využijete i po svátcích, jen pozor na jedovaté kuličky!

29. prosinec 2023

Jmelí přináší do domu štěstí, odvahu, lásku a plodnost. Pokud máte doma jmelí jako dekoraci ve váze, nenechávejte ho stát ve vodě. Vydrží dlouho, postupně bude sesychat, podobně jako když visí zavěšené nad dveřmi a láká k polibku.

Jak využít jmelí v kuchyni? Určitě ho nespařujte ani nevařte. Denní dávka by neměla překročit 5 g sušeného jmelí. Používají se jen lístky, kuličky jsou jedovaté!

Do jednoho šálku studené vody přidejte 1 kávovou lžičku jmelí, nechte stát přes noc a ráno jen ohřejte. Tento nápoj srovnává krevní tlak, zklidňuje, posiluje imunitu, zlepšuje metabolismus, tlumí stavy motání hlavy a hučení v uších.

Jak na tinkturu ze jmelí? 20 g sušené byliny se přeleje 100 ml lihu (minimálně 50%) a maceruje se 10 dní v dobře uzavřené láhvi. Obsah je dobré občas protřepat. Poté se přecedí a uchovává v chladu a temnu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.