Na německé straně platí zákaz vstupu do lesů na celém území Saského Švýcarska. Podle německých hasičů se to zřejmě příští týden nezmění

5. srpen 2022 15:41

Hasiči bojují už skoro dva týdny s požárem v národním parku Česko-Saské Švýcarsko. Na české straně už mají oheň pod kontrolou. V sousedním Saském Švýcarsku sice nehořelo na tak velké ploše jako v u nás, hasiči tam ale stále bojují se skrytými ohnisky hluboko pod zemí. Jejich práci řídí krizový štáb v Bad Schandau.  

„Tady sídlí krizový štáb saských hasičů, odsud se tedy řídí práce na saské straně, protože se hasí v příhraniční oblasti,“ ukazuje mluvčí Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov na budovu na náměstí v Bad Schandau.

„Odsud vzlétají vrtulníky, které třeba nesou termokamery, vrtulníky, které řídily ten hustý letecký provoz nad českosaským Švýcarskem, protože tu svého času bylo nasazeno 20 vrtulníků na nejužším prostoru,“ dodává Tomáš Salov.

Podle Hanspetera Mayra, mluvčího NP Saské Švýcarsko měli v Sasku v porovnání s českou stranou oheň na menší ploše, i tak se aktuálně roztroušená ohniska hluboko v zemi snaží zvládnout na 750 hasičů. Saské Švýcarsko je teď pro návštěvníky zcela uzavřené. Zatím je zcela jisté, že ten úplný zákaz vstupu do lesů v Saském Švýcarsku bude trvat určitě ještě celý příští týden, protože stupeň požárního nebezpečí je druhý nejvyšší možný, nebezpečí vzniku požáru je extrémně vysoké.

Spustit audio