Na Českolipsku zmizely tisíce archeologických nálezů. Na vině jsou především "detektoráři"

2. prosinec 2014

Archeologické nálezy zajímají nejen profesionály, ale také amatéry. Hledači pokladů přitom za sebou nechávají hotovou spoušť. K hledání využívají dnes už poměrně dostupné detektory kovů a úplně ničí archeologická naleziště. Velký problém to je například na Českolipsku, kde památky drancují už od 90. let.

Českolipsko láká detektoráře především možností nálezů militárií, tedy pozůstatků válečných. Škody jsou nevyčíslitelné.

Podle archeologa Petra Jenče z Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě zmizely na Českolipsku už tisíce nálezů. Detektoráři navíc ničí nálezové souvislosti.

Amatérským hledačům pokladů, kteří své nálezy často rychle zpeněží, na Českolipsku nahrává husté zalesnění a možná i jistá apatie vůči protiprávnímu jednání, kterým drancování archeologických lokalit je.

Z několika hledačů pokladů se sice stali dobrovolní spolupracovníci archeologů, ale drancování nalezišť i přes možné postihy pokračuje.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.