Na Bukově v Ústí nad Labem by mohl stát nový domov pro seniory

7. listopad 2023 12:28

Ústí nad Labem nechá zpracovat projekt na stavbu nového domova pro seniory ve čtvrti Bukov. Plány vyjdou téměř na 30 milionů korun. Podle některých opozičních zastupitelů by ale město mělo posílit spíš pečovatelskou a domácí péči o seniory.

Jedná se o rozšíření nebo vybudování další kapacity lůžkové pobytové služby pro seniory, kdy bychom rádi nabídli moderní lůžka na pomoc právě v situacích, kdy senioři jsou už méně soběstační a potřebují tuto sociální službu,“ představil hlavní důvod pro projektování nového domova náměstek primátora Tomáš Vlach (ANO).

Nově budované zařízení pro seniory má mít v budoucnu 80 lůžek a má nahradit Domov pro seniory Orlická. Tamní prostory totiž podle města nevyhovují například kvůli požární bezpečnosti.

Podle zastupitele Jiřího Madara (Ústecké fórum občanů) by mělo město místo toho řešit například zvýšení pečovatelské a domácí péče: „Je zde nějaký dokument Zdraví 2030 ministerstva zdravotnictví, kde je jasně deklarováno, že by mělo dojít o čtyřicetiprocentní nárůst financí a zajištění seniorů v domácí péči.“

Náměstek Tomáš Vlach ale říká, že nový domov pro seniory potřeba: „Struktura populace stárne a budeme mít ve městě více méně soběstačných seniorů, pokud bychom tu kapacitu snižovali, tak bychom se dostali do problémů, kdy bychom nemohli seniorům nabídnout odpovídající pomoc.“

Podle zastupitele Jana Bartoníčka by mohlo město uvažovat i nad tím, že by službu poskytovala například nezisková organizace. Zastupitelé nakonec většinou 26 hlasů projekt na novou budovu podpořili. Výstavba vlastního domova má podle podkladů pro zastupitele stát zhruba 280 milionů korun.

autor: Jan Bachorík
Spustit audio