Muzeum v Teplicích slaví 120 let existence. Přichystalo pro návštěvníky speciální výstavu

3. listopad 2017
Informace ze severu Čech , Informace ze severu Čech
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Na výstavě ke 120 letům otevření muzeum ukazuje i část přírodovědné sbírky

Do muzea v Teplicích mohli návštěvníci poprvé přijít 2. prosince 1897. 120. výročí od otevření připomíná průřezovou výstavou. Lidé na ní uvidí ukázku z přírodovědných, archeologických i uměleckých sbírek. Nechybí ani zástupci z muzejní knihovny nebo minerály. Na výstavě je zhruba stovka předmětů. To je jen zlomek z celkového přibližně milionu v muzejních sbírkách.

Lidé si mohou na výstavě prohlédnout například symfonion – vyřezávanou hrací skříň z období kolem roku 1900, kostru ženy starou 2000 let, zastoupeny jsou i exponáty z minerální sbírky nebo z knihovny muzea.

Prvním předsedou výkonného výboru muzea byl kníže Maria Carlos Clary, sám vášnivý sběratel starožitností, který položil základy sbírky východoasijské keramiky.

Ukázka hrobu s keramickými milodary a bronzovými šperky. Žena zemřela zhruba dva tisíce let před naším letopočtem

Nejmilejší exponát těžko hledala i kurátorka Pavlína Boušková: „Co mě asi nejvíc zaujalo je střelecký terč, který představuje teplický zámek, u něj jsou dvě pušky – jedna je terčovnice, druhá je lovecká puška z poloviny 17. století.“

Svého favorita můžete na výstavě ke 120. výročí otevření muzea hledat do 25. února.

autor: hau
Spustit audio