Montánní archeologie v Krušných horách

Jaké kovy se v Krušnohoří v průběhu staletí především těžily?

Knihu Kryštofa Dernera „Montánní archeologie v Krušných horách“, vydanou Ústavem archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě můžete získat, pokud správně zodpovíte naši soutěžní otázku.

Své odpovědi posílejte na adresu planetarium@rozhlas.cz. Nezapomeňte přitom uvést své plné jméno a poštovní adresu, abychom věděli, kam případnou výhru poslat. Máte na to čas do neděle 25. června. Hodně štěstí!

Správná odpověď na minulou otázku

V italském Bolzanu je k vidění skoro kompletní mužský oděv z pravěku, starý přes 5000 let. Kdo ho v době své smrti měl na sobě a jak se mohl až do dnešních dnů dochovat?

Majitelem tohoto kompletu byl takzvaný Ötzi, jehož přírodní mumie se našla v roce 1991 v Ötztalských Alpách. V okamžiku smrti měl tento muž na sobě plášť z tkané trávy, kabát, opasek, kalhoty v podobě dvou samostatných nohavic a bederní roušku, všechno z různých kůží a kožešin. Komplet doplňovala kožešinová čepice a také boty, vyrobené z kůží a stromové kůry, vycpané slámou. Stejně jako mumie i oděv se dochoval díky tomu, že byl v ledovci dobře zakonzervován mrazem.

Knihu Jarmily Navrátilové „Vývoj odívání v pravěku a starověku“ od nás tentokrát za svou odpověď dostanou dvě výherkyně: Dana Bartošová z Ostravy a Petra Vojtová z Prahy 6 – Bubenče. Gratulujeme!

kniha, čtenář, knihy, literatura

O soutěži

Každý měsíc hrajeme o hodnotnou novou knihu. Soutěžní otázku uslyšíte na konci každého pořadu a její znění najdete i na tomto místě. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude co nejpřesnější a nejúplnější (není-li stanoveno jiné kritérium). Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce se dozvíte přímo v pořadu a také zde, na našem webu.

Úplná pravidla soutěže magazínu Planetárium

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.