Miroslav Tyrš – zakladatel Sokola, pedagog a obrozenec z Děčína

26. červenec 2023

Stál u zrodu českého sportu. Děčínský rodák Miroslav Tyrš proslul jako spoluzakladatel našeho nejslavnějšího tělocvičného spolku sloužícího k tělesnému i duševnímu zdokonalení českého národa.

Narodil se v roce 1832 v rodině zámeckého lékaře. Oba rodiče mu brzy zemřeli, stejně jako jeho sestry. Také on měl chatrné zdraví – proto také začal pravidelně cvičit.

Vyrůstal u strýců a vystudoval filosofii, ze které získal doktorát. Přivydělával si jako vychovatel dětí v bohatých rodinách i jako cvičitel.

Na toulkách po Křivoklátsku potkal zámožného obchodníka Jindřicha Fügnera a v roce 1862 s ním založil tělocvičnou jednotu, která později dostala název Sokol.

Tyrš vypracoval její organizační základy, metodiku cvičení i tělocvičné názvosloví, které je používáno dodnes.

Kromě těchto aktivit vyučoval Tyrš estetiku a umění na univerzitě a technice. Byl rovněž poslancem a psal kritiky.

Aby získal vytouženou profesuru, musel se funkcí v sokolském hnutí vzdát, což Sokolové označovali za zradu. Sklidil velkou kritiku a navíc se u něj při extrémním pracovním vytížení začaly projevovat příznaky duševní nemoci.

V roce 1884 proto odjel na ozdravný pobyt do Tyrol. Zde byl nalezen mrtvý v korytu horské řeky. Nikdo už zřejmě nezjistí, zda se jednalo o nešťastnou náhodu, nebo o sebevraždu.

Na pohřeb obrozence Miroslava Tyrše přišly desetitisíce Sokolů, studentů, akademiků i dalších lidí různých stavů. Velikán českého sportu i národní emancipace si okázalé rozloučení zasloužil.

Spustit audio