Městské kulturní centrum v Bílině přišlo s háčkovací výzvou
Pohádkový les v Bílině díky ní čeká jarní proměna. Některé větve z jeho stromů rozveselí barevné šály, které háčkují příznivci Kulturního centra.
To v době, kdy protiepidemická opatření stopla veškerou veřejnou kulturu, přišlo s háčkovací výzvou pro dlouhé zimní večery. Přidat se může kdokoliv.
„Vezmu si vlnu, háček dám si dohromady třeba tři, čtyři barvy, aby to bylo veselé, udělám si řetízek, ten spojím dokola a dávám do toho dlouhé sloupky. Jednou nahazované dvakrát, to záleží na tom, jak se mi zrovna chce, nebo jak mi vychází vlna,“ popisuje výrobu háčkovaných ozdob Eliška Růžičková.
Zpracovává všechny zbytky, kterých má prý doma požehnaně. Plete a háčkuje celý život, takže se hned zapojila do háčkovací výzvy Kulturního centra Bílina.
„Asi kdyby nebyla ta pandemie, tak by mě to asi nenapadlo. Pociťovala jsem, že už je to pro lidi dlouhé, všechno je šedé, lidé jsou v depresích. Tak jsem si řekla, že zimní večery strávíme děláním barevných věcí pro zahřátí duše,“ usmívá se vedoucí centra, Martina Tuháčková, která přišla s myšlenkou ozvláštnit bílinský Pohádkový les.
Jedná se o lesopark poblíž sídliště, plný dřevěných figurek z večerníčků a dalších atrakcí pro děti. Vznikl už roku 1974. „To je spíš turistická atrakce. Je tam víc lidí než zvířátek. A opravdu nechceme obháčkovat celý les, spíš dva tři stromy. Ono se to nezdá, ale ozdob bude potřeba hodně,“ vysvětluje.
Grafička Martina Aubrechtová se do háčkování taky zapojila: „Třeba když má strom suchou větev, ten strom, aby nám někdo nevynadal, že děláme něco neekologického,“ uvažuje.
„Je to neškodná zábava. Pro dřevinu to není nebezpečné. Nemůže to způsobit zaškrcení ani kontaminaci. Z přírodovědného hlediska to dřevinám neublíží,“ mírní případné pochyby Petr Janda, ekolog a biolog poradenské firmy z oblasti ochrany přírody a krajiny
V kulturním centru zatím hotová dílka různých tvarů a barev shromažďují. A postupně sešijí do dlouhých pruhů, kterými v březnu obalí části větví v Pohádkovém lese.
Související
-
Pohádkový les v Bílině zažívá po více než 40 letech renesanci
Na okraji Bíliny u sídliště Za Chlumem je pohádkový les. První zmínka o dřevěných postavičkách Jaroslava Sekyry je v kronice města z roku 1974.
-
Nápady obyvatel Bíliny na zlepšení města v šuplíku úředníků nekončí
Vedení Bíliny chce uskutečnit devět z deseti návrhů, které dostalo od obyvatel, jak zkrášlit veřejný prostor a lépe ho využít. Rozhodla anketa. Té se zúčastnilo 345 lidí.
-
V Bílině postavili sochu rodákovi, který procestoval 150 zemí světa
V Bílině na Teplicku stojí nová socha bílinského rodáka, cestovatele Miloslava Stingla. Lidé ji najdou na rohu ulic Důlní a Břežánská, kde stával Stinglův rodný dům.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Většině Čechů sněmovní obstrukce vadí. Nejvíce voličům Pirátů a vládních stran, ale i SPD
-
Trumpovy dekrety v duchu ‚Amerika především‘. Míří spíš dovnitř USA, některé mohou soudy zrušit
-
Slovenskému europoslanci předsedkyně vypnula mikrofon. Po vulgaritě musel ihned opustit pult
-
Hokejová Sparta si finále Ligy mistrů nezahraje, v odvetě podlehla švédskému Färjestadu 2:4