Města na severu Čech budou muset zrušit „vysedávací“ vyhlášku

Vysedávání na zídkách
Vysedávání na zídkách

Ministerstvo vnitra se chystá kontaktovat města, která sama od sebe nezruší vyhlášku zakazující vysedávání na zídkách a schodech. Ústavní soud ji zrušil v polovině července v Litvínově a ve Varnsdorfu na základě stížnosti veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové. Podobnou vyhlášku mají další města na severu Čech, například Postoloprty nebo Duchcov. Žádná radnice ji ale zrušit neplánuje. Neuvažují o tom ani v Mostě.

„Nechci, aby tu vyhlášku rušili. To vysedávání a hulákání v létě je hrozný,“ vysvětluje paní Jana z Mostu, která žije v oblasti takzvaných „stovek“. Právě tady, kde žije většina sociálně slabých, si lidé vyhlášku pochvalují, protože výrazně omezila hluk, který tu v létě bývá.

Mostecký magistrát loni obdržel petici od desítek tamních obyvatel, která žádala řešení problému s hlukem a nepořádkem. To je podle mosteckého primátora za hnutí Severočeši Jana paparegy také důvod, proč město zatím nebude vyhlášku rušit.

„Město Most samozřejmě bere na vědomí rozhodnutí ústavního soudu, které se týká Litvínova a Varnsdorfu, nicméně toto rozhodnutí nelze přímo vztáhnout na platnou vyhlášku, která řeší tuto problematiku v Mostě. Pokud by došlo k tomu, že bude podán podnět k revizi zákonnosti této vyhlášky v Mostě, a tento dopad bude negativní, pak na to budeme nějakým způsobem reagovat,“ vysvětlil Paparega.

Proč ombudsmance Anně Šabatové vyhlášky ve Varnsdorfu a v Litvínově vadili, vysvětlila pro Český rozhlas Plus. „Bránila tomu, aby se člověk někde posadil, a to mi přijde absurdní, protože sezení samo o sobě není a nemůže být škodlivou činností.

Veřejná ochránkyně práv se nebude zabývat podobnými vyhláškami v jiných městech. „Není to mým úkolem. Mým úkolem je kontrolovat ministerstvo vnitra, zda dělá dobře kontrolní činnost. Oni musí obce, které ty vyhlášky mají, vyzvat, aby je změnily. Po uplynutí určité lhůty jsou pak povinni části těch vyhlášek pozastavit,“ popsala Šabatová.

To, že má ministerstvo vnitra v plánu kontaktovat města, kde vyhláška platí, potvrdil i mluvčí ministerstva Ondřej Krátoška: „Metodicky povedeme obce k tomu, aby se regulaci této problematiky v obecně závazných vyhláškách vyhnuly, a aby u těch už vydaných vyhlášek přistoupily k nápravě.“

To, že vyhlášku nebudou sami od sebe rušit, potvrdili redaktorovi Českého rozhlasu Janu Benešovi v Postoloprtech na Lounsku nebo v Duchcově na Teplicku.