Marie Šechtlová – jedinečná fotografka poezie všedního dne, rodačka z Chomutova
Známý novinář a publicista Josef Chuchma ji označil za nejpůvabnější českou fotografku své doby. Chomutovská rodačka Marie Šechtlová byla v 60. letech opravdu jedinečná, ale především svou uměleckou tvorbou.
Narodila se v roce 1928. Po maturitě se provdala za Josefa Šechtla, který byl dědicem rodinného fotografického ateliéru Šechtl a Voseček. Ten ale komunisté zkonfiskovali a Šechtla dokonce nakrátko uvěznili.
Marie Šechtlová je známá především jako představitelka stylu „poezie všedního dne“. V 60. letech jsme v mnoha časopisech viděli stovky jejích snímků toho druhu. Známé jsou také pouliční momentky a umělecké fotomontáže.
Pořizovala rovněž akty a portréty, třeba Jiřího Voskovce v New Yorku nebo Josefa Šímu v Paříži. Právě na jejích pochůzkách po těchto světových metropolích, kam se jí podařilo vycestovat, vznikla řada v tehdejší době unikátních částečně rozmazaných snímků výškových budov s liniemi nočního světla.
Šťastné období průkopnice barevné fotografie Marie Šechtlové skončilo v roce 1967, když si na rentgenu popálila prsty. Dva roky pak nemohla tvořit. Za normalizace se s manželem věnovala zejména užité fotografii. Společně vydali desítky publikací.
Marie Šechtlová vystavovala svá díla u nás i v Evropě. Zemřela v roce 2008. Patří k umělkyním, které jsou postupně znovuobjevované a obdivované.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.