Pavel Tigrid – významný představitel československého disentu, ministr kultury a čestný občan Semil
Ze známé semilské rodiny Schönfeldů, spřízněné se spisovateli Antalem Staškem a Ivanem Olbrachtem, pochází nejvýznamnější představitel československého zahraničního disentu – Pavel Tigrid.
Narodil se v roce 1917. Po gymnáziu začal studovat práva, ale kvůli okupaci Československa nacisty je nedokončil.
Emigroval do Anglie, kde se nejprve živil jako skladník a číšník. Později pracoval ve vysílání naší exilové vlády v BBC.
Po válce se krátce vrátil do Československa, ale kvůli antikomunistickým názorům měl být v únoru 1948 zatčen. Na nevrácený diplomatický pas odcestoval na poslední chvíli do Německa.
Na druhý pokus se podařilo dostat za hranice i jeho ženě, která byla předtím několik měsíců vězněná.
Tigrid začal v roce 1951 pracovat jako programový vedoucí československé redakce rozhlasu Svobodná Evropa v Mnichově. O rok později odcestoval do Spojených států, kde založil legendární exilový magazín Svědectví. Jeho redakce byla později přesunuta do Paříže.
Časopis byl do Československa tajně pašován a komunističtí funkcionáři považovali Tigrida za mimořádně nebezpečného. V roce 1964 se ho státní bezpečnost pokusila unést z Budapešti, ale akce se nepodařila.
Pavel Tigrid se po sametové revoluci vrátil do vlasti. V letech 1994 až 1996 byl ministrem kultury. Zemřel ve Francii v roce 2003. V Semilech je čestným občanem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka