Majitelé pozemků mají poslední den na připomínkování zón chystané krajinné oblasti Krušné hory
Ve čtvrtek 29. srpna končí lhůta pro podání připomínek k zonaci chystané chráněné krajinné oblasti Krušné hory. Vedle toho ale mohou obce nebo majitelé pozemků dál podávat svoje námitky ministerstvu životního prostředí.
Připomínky přijímá Agentura ochrany přírody a krajiny, a to konkrétně na rozložení jednotlivých zón plánované chráněné krajinné oblasti Krušné hory. Jde tedy o to, jaké území bude patřit do jednoho ze čtyř stupňů ochrany.
„Připomínky k návrhu zonace mohou podávat všichni dotčení – obce, kraje nebo vlastníci pozemků. Na jejich základě potom bude prostor pro další projednání a případné úpravy návrhu zonace,“ potvrdila Šůlová. Podle ní se po vyhodnocení bude ještě jednat o možné úpravě zonace chráněné oblasti.
Až do konce října je možné podávat připomínky na ministerstvo životního prostředí
Všichni majitelé pozemků nebo obce, města a kraje mohou podávat svoje připomínky i dál, a to přímo ministerstvu životního prostředí.
Jak informovala mluvčí resortu Veronika Krejčí, 90denní lhůta na podání připomínek platí v tomto případě do konce října.
Podle současného návrhu by se měla nová Chráněná krajinná oblast Krušné hory rozkládat v podstatě od Kraslic v Karlovarském kraji až po Libouchec na Ústecku. Ohraničená by pak byla podkrušnohorskými městy, jako Klášterec nad Ohří, Chomutov, Litvínov nebo Teplice a samozřejmě státní hranicí s Německem.
Celkem jde o 1222 kilometrů čtverečních – první zóna ochrany se přitom týká zhruba 165 kilometrů čtverečních. Podle Agentury ochrany přírody a krajiny by měla být nejpřísnější ochrana například kolem Výsluní na Chomutovsku nebo Telnice na Ústecku.
Nová chráněná krajinná oblast by mohla být vyhlášena v roce 2026
Některé obce vznik nové chráněné krajinné oblasti podporují – jako například Blatno na Chomutovsku. Naopak město Boží Dar na Karlovarsku požaduje přerušení procesu vyhlášení a opětovné jednání – například o rozložení jednotlivých zón ochrany.
Vlastní vyhlášení Chráněné krajinná oblasti Krušné hory chystá vláda na rok 2026.
Související
-
Rada Ústeckého kraje přijala návrh na vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Krušné hory
Rada Ústeckého kraje přijala bez připomínek návrh na vyhlášení chráněné krajinné oblasti Krušné hory. Nová chráněná oblast má zabírat zhruba 1200 kilometrů čtverečních.
-
Ministerstvo životního prostředí zahájilo proces vyhlášení chráněné krajinné oblasti Krušné hory
Ministerstvo životního prostředí spolu s Agenturou ochrany přírody a krajiny zahájilo proces vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Krušné hory.
-
Agentura ochrany přírody a krajiny jedná s obcemi o vzniku Chráněné krajinné oblasti Krušné hory
Stále pokračují jednání mezi dotčenými obcemi a zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny v souvislosti se vznikem Chráněné krajinné oblasti Krušné hory.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kdo povede Spolu v Praze a jaké trumfy může vytáhnout hnutí ANO? Sestavování kandidátek hodnotí komentátorka
-
‚Skoro všichni se tu znají.‘ Obyvatelé Spišské Staré Vsi vzpomínají na oběti útoku studenta ve škole
-
Desítky zraněných po nehodě lanovky v lyžařském středisku ve Španělsku. Lidé vypadli ze sedaček
-
Při ukázce vojenské techniky u Horního Dvořiště zemřeli dva lidé. Obrněné vozidlo se převrátilo