Limity těžby hnědého uhlí čekají změny. Podle jednoho z plánů se má zbourat pětina Horního Jiřetína

22. leden 2015

Až 170 domů v Horním Jiřetíně na Mostecku by mělo ustoupit těžbě hnědého uhlí ve velkolomu ČSA. Počítá s tím jeden z návrhů ministra průmyslu Jana Mládka z ČSSD na prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Pro obec na úpatí šachty by to znamenalo definitivní zánik.

„V tuto chvíli už panuje celkem shoda, že není žádný důvod neprolomit limity na dole Bílina, obtížnější debata bude u toho lomu ČSA,“ uvedl ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD.

Jeden z plánů na prolomení limitů totiž počítá s tím, že by velkolomu ustoupila část Horního Jiřetína, to starosta Vladimír Buřt ze Strany Zelených odmítá.

„Má se jednat o likvidaci asi 170 domů a je to počet velmi významný. Žije tam hodně stovek lidí a většina tam chce žít i nadále.“

Pro zbytek Horního Jiřetína by to v konečném důsledku znamenalo zánik. Podobný názor má i zastupitel za sdružení Dialog Petr Lechner. Oproti vedení města je ale ochotný o prolomení limitů s těžaři jednat.

„Jsme v podstatě připraveni na jednání a nebráníme se mu, pokud těžaři přijdou s nabídkou, tak jsme ochotni o tom jednat. Podobnou situaci jsme očekávali a bylo jen otázkou času, kdy to přijde.“

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula vnímá vytěžení hnědého uhlí jako klíčové.

„V tom teritoriu se nachází nejlepší uhlí, jaké máme… To uhlí je klíčové pro všechny doly v severních Čechách, protože se používá i do horšího uhlí, aby bylo vůbec spalovatelné.“

Starosta Horního Jiřetína Buřt to odmítá. Pro vedení obce by bylo schůdné pokračování těžby takzvaným chodbicováním na svazích, tedy kombinace povrchové a podpovrchové těžby.

autor: bach
Spustit audio