Lidé v Teplicích vzpomínali na písničkáře Karla Kryla. Letos by mu bylo 80 let

9. duben 2024 12:49

Nedožité osmdesátiny písničkáře Karla Kryla si tento týden připomínají v Teplicích. Vystudovaný keramik po maturitě nastoupil do teplické keramičky a skládal své první písničky.

„Tak přátelé, tady jsme se sešli, abychom zavzpomínali na Karla Kryla,“ přivítal příchozí Jiří Dušek, který vzpomínkový program zorganizoval. Odstartovala ho procházka po místech, kde známý písničkář v Teplicích dva roky pobýval. „Určitě jsem na něj musel narazit, ale nevěděl jsem, že to je on,“ dodává písničkářův vrstevník.

Zastavení před ubytovnou, kde bydlel Karel Kryl

Karel Kryl přišel do Teplic 1. července 1962 na umístěnku po absolvování školy v Bechyni – do keramických závodů, kde pracoval také Jan Douša. „Byl u pecí a já v modelářským středisku. Když přišel do provozu, tak jsme se občas potkávali,“ vzpomíná.

Míjeli se i v takzvané svobodárně – v ubytovně poblíž keramičky, kde bydleli mladí absolventi a absolventky průmyslovky v Bechyni. „V noci, když mi ujel poslední autobus do Dubí, tak jsem vylezl sem nahoru a tímhle oknem jsem lezl dovnitř – byly tam pěkný holky. Tady on vlastně všechny písničky skládal, v téhle budově,“ popisuje Douša.

Teplická keramička, kde pracoval Karel Kryl

Škola v Bechyni byla pro Karla Kryla důležitá z více důvodů. „Oni už v té Bechyni hráli divadlo. Do té školy, protože to bylo malé městečko, tam jako profesory nacpali vynikající, ale politicky nevyhovující kapacity. Tam taky napsal svou první písničku, něco o tchýni…“ vzpomíná Jiří Dušek.

„Potkal jsem svou tchýni na mostě v Bechyni, vítr ji rozfoukal drdol. Moje milá tchýně, tvářila se líně, neboť si koupila Sidol…“ připojuje se k jeho vzpomínání zpěvem Viki Olejárová. Pochází z Prešova, teď žije v Praze a do Teplic přijela vůbec poprvé – zazpívat Krylovy písně, ale taky si projít místa, která znal i Karel Kryl.

Spustit audio

Související