Lidé se mohou díky Milostivému létu zbavit části svých dluhů dopravních podniků i energetiků

13. říjen 2021 12:36

Milostivé léto. Tak se jmenuje akce, kdy stát nabízí dlužníků, že jim odpustí část jejich dluhů u veřejnoprávních institucí. Jde například o závazky u dopravních podniků, úřadů nebo energetiků, které vymáhají soudní exekutoři.

Lidé musí zaplatit jistinu, tedy původní základ dluhu, a 900 korun za ukončení exekuce. Ostatní poplatky a úroky se jim pak prominou. Často se ale stává, že dlužníci nemají ani na úhradu jistiny.

„Dlužím zdravotní pojišťovně, dopravnímu podniku a za elektřinu. Splácím 8 měsíců a mám to na 350 tisících. Milostivého léta bych využít chtěla, ale nevím, kde vzít ty finance. Beru 20 tisíc, z toho mám 8 tisíc exekuci, zaplatím nájem, poplatky a zbydou mi 2 tisíce,“ popisuje svou životní situaci paní Lenka.

Milostivého léta by podle zkušeností Weroniky Lipšové z dluhové poradny Člověka v tísni chtělo využít hodně lidí. Mají ale stejný problém jako paní Lenka. „Občas může pomoci rodina, ale ta je na tom velmi často podobě jako ten dlužník,“ vysvětluje Lipšová.

V tomhle má paní Lenka štěstí – chtěla by se zbavit aspoň nejmenšího dluhu – pokut za jízdy načerno. „Jde dohromady asi o 20 tisíc. Dluh i s úroky je přitom nějakých 130 tisíc – tak toho bych se mohla zbavit, kdybych měla 20 tisíc. Naštěstí mám skvělou rodinu, která se mi snaží všemožně pomoci,“ dodává.

Milostivé léto potrvá do 28. ledna

Například Dopravní podnik města Ústí nad Labem eviduje od roku 2000 dluhy u cestujících za více než 284 milionů korun. Z toho více než 98 milionů vymáhá exekučně.

Mluvčí Jana Dvořáková je k nové možnosti oddlužení skeptická.

„Bohužel se v posledních letech v České republice přijala legislativa, která v maximální míře poskytuje ochranu dlužníkům a předluženým osobám, kvůli kterým dochází k opakovanému oslabování práv věřitelů. Přitom z praxe můžeme potvrdit, že oddlužení pro některé dlužníky pravděpodobně neznamená vysvobození z dluhové pasti a návrat do normálního života, ale spíše životní styl a možnost, jak se zbavit povinnosti řádně splatit své závazky,“ uvedla Dvořáková.

Na zaplacení jistiny mají dlužníci tři měsíce – od 28. října do 28. ledna. Podrobné podmínky Milostivého léta je možné najít třeba na webu Jakprezitdluhy.cz.

Spustit audio

Související