Lída Rakušanová – jeden z hlasů Svobodné Evropy

2. červenec 2021

Hostem prvních červencových Sousedů je Lída Rakušanová. Novinářka, publicistka, která žije střídavě v Mnichově, v Bavorském lese a v Praze.

V Mnichově strávila více než 20 let své profesionální kariéry – od roku 1975 pracovala jako redaktorka a později komentátorka rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa. Patřila zde k určujícím českým hlasům.

Do Bavorského lesa na venkovský dům nedaleko Železné Rudy odjíždí, když si chce odpočinout. Do České republiky se stále vrací – má v této zemi své kořeny, a také se podílela na politickém a společenském životě země po revoluci v roce 1989.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.