Levín: Upírská historie a tajemný kocour
Tajemná kamenná deska za oltářem levínského kostela a hrůzostrašná historie o upírce Brodce.
Starobylé horské městečko Levín leží v Českém Středohoří, asi 6 kilometrů severozápadně od Úštěku. Jak píše Ottův slovník naučný, v pramenech se poprvé uvádí roku 1186. Levín mají už dost dlouho v zorném poli záhadologové, které přitahuje především zdejší pozdně barokní kostel Povýšení sv. Kříže. Pokud byste měli příležitost a nahlédli za jeho hlavní oltář, našli byste tam ve zdi tzv. Levínského kocoura - nevelkou kamennou desku s reliéfem zvířete, které by na první pohled mohlo být čímkoliv, jen kocourem těžko. Okolo něj jsou roztroušena nečitelná písmena, o jejichž významu se vede dlouholetý spor. V 19. století viděli někteří badatelé v "kocourovi" vyobrazení slovanského boha, čerta nebo naopak beránka božího. Písmena považovali za keltská, germánská nebo řecká, za cyrilici nebo jen za prosté kamenické značky a četli je těmi nejrozmanitějšími způsoby. Dnes se nejčastěji uvádí, že Levínský kocour je ve skutečnosti lvice z 2. poloviny 13. století. Kamenná deska by mohla být rodovým znakem jednoho z majitelů zdejšího, dnes už dávno zaniklého, hradu. Tajemné znaky na desce dosud nikdo se stoprocentní jistotou nepřečetl.
S Levínem je spjata i jedna hrůzostrašná upírská historie, kterou do své kroniky ve 14. století zaznamenal kronikář Neplach. Roku 1344 zemřela prý v Levíně žena hrnčíře Ducháče, jménem Brodka. Hned po pohřbu však začala vstávat z hrobu, mnohé lidi dávila a po každém skákala. "Když byla probita třemi olšovými kůly," píše Neplach, "krev z ní tak velmi tekla jako z hovada nějakého. Předtím spolkla svůj šlojíř až do polovice, a když se z úst vytáhl, byl všecek krvavý. Byvši probita, vždy ještě z hrobu vstávala a lidi hubila. Měla tedy být spálena, ale hranici nemohli nikterak zanítit, až jim staré ženy poradily, aby užili k zážehu šindele ze střechy kostelní. Jakmile shořela, přestala lidi trápit." Při svém případném putování za Levínským kocourem už tedy v Levíně na Brodku nenarazíte a možná jste tomu rádi. Můžete ji však spatřit v Muzeu města Ústí nad Labem, ve stále expozici, věnované strašidlům Ústecka. Bát se jí nemusíte. Je totiž za sklem.
Frederik Velinský
Literatura:
http://www.volny.cz/obeclevin/zi.htm
http://www.euroregion-labe.cz/cz/tu-lt-ku-la.htm
http://www.volny.cz/tom11/upir/Vampyrismus.htm
http://www.muzeumusti.cz/
Pravidelná rubrika Kratochvilná vyprávění o tajemných místech se vysílá v rámci každého čtvrtého Planetária v měsíci.
Další texty, uveřejněné v této pravidelné rubrice najdete V ARCHIVU.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Lipavský k Vrběticím: Dneska víme, že Hamáček cestu do Moskvy plánoval a že tehdy lhal
-
Konflikt s Izraelem vrhá íránský režim do rizika kolapsu. Další eskalace může rozhýbat odpor v zemi
-
Už ne krize, ale katastrofa. Izraeli tu nikdo nevěří a údery přitvrzují, hlásí z Bejrútu zpravodaj
-
Nový ministr Kulhánek je na Jesenicku. ‚Nevezu kufříky peněz, potřebuji reálnou zpětnou vazbu,‘ říká