Levandule, smrk i cibule. Jak si připravit domácí sirup? S návodem přichází Babské rady
Ovocný sirup patří k létu. Babské rady prozradí základní postup, jak na něj. Nechte se inspirovat!
Zralé omyté ovoce bez pecek pomačkáme a zalijeme převařenou vodou, necháme 1 den odstát. Poté slijeme přes husté sítko, přidáme cukr (na 1 litr šťávy 0,8 kg cukru) a citronovou šťávu (na 1 litr šťávy v množství 3 vymačkané citrony). Tady je důležité se rozhodnout, zda tento sirup spotřebujeme hned, nebo zda přidáme konzervant.
Poté sirup zahřejeme na 85 °C a už nevaříme. V příchutích se neomezujeme jen na ovoce, vyzkoušet můžeme i levanduli, lípu, smrk nebo jitrocel.
Zkuste i léčivý cibulový sirup: do skleněné láhve postupně vkládejte vrstvy cibule nakrájené na kroužky, každou zalijte medem a vložte do chladničky. Za 24 hodin se začne uvolňovat šťáva a tu můžete po lžičkách užívat jako lék na nachlazení.
A ještě jedna vychytávka – pokud chcete, aby vám sirup co nejdéle vydržel a nekazil se, vždy jeho víčko potřete slivovicí.
Související
-
Meduňkový sirup. Osvěžující a zdravý
Meduňka je dobrá na čaj, do různých moučníků, či marmelád a také je vhodná na sirup. Je výborný nejen do vody s citronem a ledem jako osvěžující nápoj, ale i do čaje.
-
Léčivý sirup si můžete vyrobit i v zimě, ze sušených bylin nebo kořenů
V Hobby magazínu speciál přinášíme recepty na jitrocelový a na zázvorový sirup. Jsou dobré na kašel, imunitu a trávení.
-
V hlavní roli máta: zkuste mátový sirup i likér na střevní potíže
Pondělní Babské rady se věnovaly mátě. Ta působí na naši duševní pohodu, redukuje stres a uvolňuje napětí. Její svěží vůně je energizující a stimuluje paměť.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.