Lékárníci stále častěji sahají po bylinkách. Jako jejich předchůdci před sto lety

Lékárny byly v historii založeny především na bylinách. Lékárníci si je sami sbírali, sušili i zpracovávali. Byliny se ve farmacii využívají i dnes, nejdříve jsou vědecky zkoumány a poté zapracovány do léčiv.

Byliny a přírodní léčba jsou opět velkou módou, lidé opouštějí chemii a vracejí se k přírodním prostředkům.

Při současných teplotních výkyvech trápí Severočechy časté rýmy a kašel. „Škrábání v krku řeším osobně s velkou oblibou přípravky s obsahem islandského lišejníku," doporučuje teplický lékárník Mgr. Karel Struha, „krásně zvlhčí sliznice a můžu pak mluvit.“

Pokud už jste nachlazení, kýcháte, kašlete, pak můžete zkusit jitrocelový sirup nebo průduškové čaje. Z jitrocele nebo slézu lze také připravit nápoj. Bylinu zalejte vroucí vodou a nechte louhovat minimálně 20 minut nebo až do zchladnutí. Léčivé látky se louhují dlouho, pak teprve bude mít nápoj ten správný účinek

V lékárnách jsou k dispozici také rozpustné nápoje na nachlazení. „Tyto horké nápoje obsahují paracetamol a dále například vitamín C," vysvětluje Karel Struha, „to nám ulevuje od kašle, rýmy a celkové únavy.“ Takový horký rozpustný nápoj můžeme pít po dobu 5 dnů, pokud problémy nepoleví, je nutné navštívit lékaře.

Poslechněte si celé povídání ze záznamu. Pohodový poslech vám přejí Eva Bucharová a Český rozhlas Sever!

Spustit audio