Kryštof Kolumbus: O cestě muže, který ovlivnil budoucnost nejen Evropy, ale snad všech kontinentů

Největší audioportál na českém internetu

Kryštof Kolumbus připlouvá do Ameriky | Foto: Louis Prang & Co., Library of Congress, CC0 1.0, ©

Kryštofa Kolumba znají snad všichni obyvatelé planety jako objevitele Ameriky. Nového světadílu, kam vlastně ani neměl namířeno. Napsal Cyril Navrátil.

Původně toužil po objevení nové cesty do Indie západní cestou a s tímto svým přesvědčením také zemřel. Ačkoli už za jeho života bylo mnohým jasné, že se jedná o nový kontinent.

Upadl v podezření, že zpronevěřil peníze

Portrét Kryštofa Kolumba od malíře Sebastiana del Piomba

Do Evropy se ze své první cesty za oceán vrátil 4. března 1493 na palubě lodi Niňa. Zakotvil kvůli počasí u portugalských břehů, takže upadl v podezření, že se zpronevěřil Španělům, kteří jeho plavbu financovali.

V Příbězích z kalendáře se však dozvíte mnohem víc. Povíme si o tom, jak bylo náročné sehnat peníze na tak dlouhou cestu. Zjistíte, jak se námořníci během plavby stravovali. A jak slavili první zaoceánské Vánoce. A dokonce i to, kdo Kolumba v objevení Ameriky předběhl.

V dalších Příbězích z kalendáře zamíříme na radnici. Kdy tam před úředníkem stanul první pár?

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.