Královna zimního lesa s léčivou silou. Jaké jsou výhody konzumace hlívy ústřičné?
Hlíva ústřičná má skvělou chuť a navíc léčí. Houbaři jí přezdívají královna zimního lesa, sbírá se od listopadu do března. Vyrůstá nejčastěji ve vrstvách a trsech, které mohou překvapivě vážit i několik kilogramů.
Konzumace hlívy ústřičné pozitivně a poměrně rychle upravuje hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak, zvyšuje odolnost proti infekcím, ochraňuje také sliznici žaludku.
Hlíva ústřičná se hodí do všech houbových jídel, k nakládání do octa i k sušení a mražení, dobrá je v klasické bramboračce a houbové smaženici. Jestli jste ještě neochutnali drštkovou polévku z hlívy nebo guláš, tak neváhejte!
Dá se pěstovat i doma na zahradě na špalku dřeva z listnatého stromu. První úrody se dočkáte do roka. Hlívu ústřičnou uchovávejte nejlépe v papírovém sáčku v chladničce po dobu 2–3 dnů. Možné je také její zamrazení.
Související
-
Houby léčí už tisíce let. Na imunitu pomůže hlíva, na okysličení krve reishi
Jiří Václavík svou firmu založil v roce 1981. Tenkrát vyráběl substráty na pěstování žampionů. Později začal pěstovat i další houby, jako je hlíva, šitake nebo reishi.
-
Hlíva v čokoládě nebo pýchavka v cukru? Houbový kuchař zná recepty, které vás překvapí
Napadlo by vás namáčet houby v karamelu nebo v čokoládě? Bývalý kuchař Oldřich Jindřich vede už léta houbařský kroužek v Hořovicích a nebojí se experimentovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.