Kostelní věž v Lenešicích u Loun by měla být do roka opravená. Zřítila se před 12 lety

31. prosinec 2020 10:37

Kostel svatého Šimona a Judy v Lenešicích u Loun už má zase věž. Ta původní se před 12 lety kvůli narušené statice zřítila.

O stavbu nové kostelní věže se zasadil Lenešický okrašlovací spolek, který právě proto založili místní obyvatelé. Před několika týdny za záchranu kostela ze 13. století dostali mimořádné ocenění Národního památkového ústavu.

„Jsme rádi, že se to podaří opravit. I děti jsou rády,“ konstatuje učitelka Miluše Špeciánová, zatímco míří s dětmi z přípravné třídy na oběd do školní jídelny.

Nově postavená kostelní věž je ještě pod lešením, kolem leží stavební materiál.

„Tady už jsou nové klenby, i když vypadají, jako by tu byly odjakživa. Vycházeli jsme z původních plánů, které jsme našli v třeboňském archivu rodu Schwarzenbergů,“ ukazuje Zdeněk Plaček z Lenešického okrašlovacího spolku.

Za zřícení kostelní věže nemohlo podmáčení, ale neodborné přestavby

Historické plány pomohly zjistit, proč se věž zřítila. Kvůli podmáčeným základům, jak se dříve předpokládalo, to nebylo.

„Ten kostel založili velice dobře, na čedičových valounech, v základu jsou pískovcové kvádry, a ten základ, který byl postavený ve 13. století, je nehnutý, úplně perfektní. Vinu na tom, že věž spadla, měly přestavby v dalších letech, kdy se zvětšovala okna a lámaly se dveře tam, kde neměly,“ vysvětluje Plaček.

V kostelní lodi, ještě oddělené od novostavby věže, slouží bohoslužby farář Rudolf Prey. Dění v kostele sleduje z protější fary.

„Bez bratrů Plačků by to doteď nebylo. Je to jejich velká zásluha, a budu se těšit, že, jak slibují, stačí tři, čtyři roky a bude to kompletní,“ pochvaluje si lenešický farář.

Věž by mohla být hotová už za rok. V prosinci 2021 by se do kostela zase mělo vcházet hlavním vchodem v přízemí věže.

Spustit audio

Související