Kormoráni každou zimu decimují rybí populaci v českých řekách a rybnících. Rybářům stát vyplácí odškodné v desítkách miliónů ročně

15. duben 2025 15:42

Největší audioportál na českém internetu

Kormoráni každou zimu decimují rybí populaci v Česku (ilustr. foto) | Foto: Pixabay, Licence Pixabay, ©

Kormoráni každou zimu decimují rybí populaci v českých řekách a rybnících. Rybářům stát vyplácí odškodné v desítkách miliónů ročně

Vlci ani bobři nezpůsobí takové škody jako kormoráni. Vyplývá to z vyjádření mluvčí ministerstva životního prostředí Veroniky Krejčí. Rybářům v celém Česku vyplatí zhruba 70 miliónů korun ročně. Hejna predátorů každoročně likvidují ryby i v revírech severočeských rybářů.

Rybářům na severu Čech způsobili kormoráni v minulém roce škody za víc než šest miliónů korun. Je to podle mluvčího Jan Skalského odborný odhad vytvořený na základě počtu ptáků.

Dospělý jedinec dokáže zkonzumovat 500 až 800 gramů ryb za den. Zhruba 1,25 milionu korun škody připadá na ty jedince, kteří se tu usadili a už nemigrují, kolem pěti miliónů korun je škoda po ptácích, kteří přiletí zimovat od Baltu.

Kormoráni zřejmě vlivem klimatických změn neodlétají až do Středomoří, ale zůstávají na zimu třeba i ve střední Evropě – tedy i u nás. Když víc mrzne a zamrznou rybníky, decimují kormoráni populaci ryb v řekách. Tam bývá navíc škoda v tom, že se v řekách vyskytují druhy, které jsou náročnější na životní prostředí.

Zásahy proti kormoránům jsou složité. Kvůli ochraně životního prostředí i byrokracii

Značná část území spravovaném Severočeským rybářským svazem je navíc v krajině s nějakým stupněm ochrany. Tam je případný zásah proti predátorům, tedy nějaké opatření na zmírnění škod, podle Skalského ještě složitější.

Kormorán velký není u nás původním druhem – i tak byl do roku 2013 mezi zvláště chráněnými živočichy.

Kvůli takzvané obecné ochraně ptáků musí jeho plašení nebo odlov i nadále schvalovat úřady. Prostřednictvím krajských úřadů pak stát může vyplácet i zástřelné. To se platí za zobák a často se stává, že střelený kus uplave, nebo ho prostě střelec nenajde. Navíc jeden výstřel vyplaší zbytek hejna.

Podle Skalského proto chybí střelci, kteří by tento administrativní proces chtěli podstupovati. Pokud nemají rybáři jen kormorány pozorovat a počítat škody, řešit by se podle něj měla jejich populace v místě odkud přilétají – tedy především v Bělorusku a v pobaltských státech.

Související