Kopec Na Vrchách okupovali vojáci s radary. Dnes je na něm rozhledna s krásným výhledem
Kopec jménem Na Vrchách u obce Břasy na Rokycansku v Plzeňském kraji byl ještě nedávno pro turisty zapovězeným územím. Do konce 90. let na něm stála přísně střežená pozorovatelna v rámci letecké obrany vzdušného prostoru. Pak armáda místo opustila a před dvanácti lety na kopci vyrostla originální, šestnáct metrů vysoká, celodřevěná rozhledna.
Kdyby v roce 1989 nedošlo k pádu socialismu, slavili by se letos Na Vrchách čtyřicetiny jednoho z nejvíce utajovaných vojenských objektů u nás. Komplex betonových úkrytů pro radarová nákladní auta a protivzdušnou obranu se stavěl od roku 1981 a dokončen byl právě před 40 lety. V roce 1985.
Naštěstí tomu tak není. V roce 1996 předala armáda nevyužívaný areál na kopci obci Břasy. A o pár let později už místní věděli, jak ho využít. V roce 2013 na něm dokončili originální celodřevěnou rozhlednu. Originální je přitom především její tvar. Jako by se stáčela vzhůru do vrtule. V Praze mají Tančící dům, v Břasích rozhlednu.
Šumava, Český les i Krušné hory
Cestou na vrchol rozhledny čeká návštěvníky v každém jejím patře aktuální nebo stálá výstava. Jedna z nich na fotografiích přibližuje, jak stavba rozhledny probíhala. Po vystoupání do nejvyššího, čtvrtého patra se před vámi otevře západ Čech jako na dlani. Panoramatický výhled doplňují fotografie s popisky vrcholů na obzoru. Vyhlídková plošina je opláštěná umělým sklem. Je možné se sem tedy bez obav vydat i za horšího počasí.
Na každé ze čtyř světových stran je v plexiskle průzorové okénko. Jednak pro fotografy, aby mohli pořídit co nejlepší snímky. Vznikla ale i z mnohem prozaičtějších důvodů. Občas totiž do vrcholové plošiny zaletěl pták a nevěděl, kudy ven. To už se teď nestává. A milovníci vojenské historie si navíc mohou prohlédnout z rozhledny i ze země rozsáhlý zachovaný vojenský komplex protivzdušné obrany.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka