Komunitní zahrada v Liberci – místo nejen pro pěstování, ale i pro setkávání

5. duben 2016

Už druhou sezónu funguje v Liberci takzvaná komunitní zahrada. Urban gardeningu - tedy městskému zahradničení, které je ve světě už docela běžné, přichází na chuť čím dál tím víc lidí i v Česku. Obyvatelé Liberce bez vlastního pozemku si tak mohou přímo v klidnější části městského centra ekologicky vypěstovat zeleninu, květiny nebo bylinky.

V Liberci založili městskou zahradu dvě mladé maminky - Petra Matyášová a Lucie Hrušová. S pomocí dalších dobrovolníků se jim podařilo zkultivovat a využít zanedbané terasy někdejšího strmého svahu nad libereckou ulicí Lazebnický vrch. Mají za sebou bohatou první sezonu se sklizní, která svou pestrostí i výnosy překonala veškerá očekávání.

Plodiny pěstují ve velkých dřevěných boxech naplněných substrátem. V současné době je na terasovité ploše komunitní zahrady obsazeno kolem 60 pozic. Zahradničí studenti, důchodci i celé rodiny.

Liberecká komunitní zahrada

„Provozujeme pěstitelský klub, do kterého se může přihlásit každý, kdo má zájem pěstovat, pokud je volný záhonek. Máme tady 54 záhonů, většina je už obsazena, ale nějaká místa jsou ještě volná,“ uklidňuje případné zájemce Lucie Hrušová.

Sezónu v komunitní zahradě zahájí 21. dubna na Den země slavnostně, i s doprovodným programem. Zahrada se snaží být i místem pro setkávání lidí, takovým multifunkčním společenským centrem pod širým nebem.

autor: David Hamr
Spustit audio