Knoflíková horečka v Jablonci nad Nisou

26. říjen 2024

Knoflíky jsou téměř tři sta let nedílnou součástí jablonecké bižuterního výroby. Tamní Muzeum skla a bižuterie pečuje o rozsáhlou kolekci, která tento výrobní obor dokumentuje od konce 18. století po současnost.

Muzejní depozitáře ukrývají více než pět a půl milionu knoflíků nejrůznějších vzorů a materiálů a z těch nejkrásnějších teď kurátoři vytvořili výstavu s názvem Ne/zbytné detaily.

Skleněné knoflíky z Jablonce byly známé po celém světě a velmi žádané, protože dokázaly napodobit drahé kameny, gagátové šperky i smalt. Dnes už knoflíky téměř zcela vytlačily zipy, suché zipy, patenty a přezky, ovšem ty skleněné z Jablonce mají stále obrovské kouzlo, a navíc se staly cenným a drahým sběratelským artiklem.

Kurátorka výstavy Kateřina Hrušková

Po stopách knoflíků se s ředitelkou Muzea skla a bižuterie Miladou Valečkovou, kurátorkou Kateřinou Hruškovou a historičkou Muzea Českého ráje z Turnova Vladimírou Jakouběovou vypravila Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.