Klíšťová encefalitida
Kalendářně a astronomicky přichází jaro, a s ním i výlety do přírody a také probuzení zvířátek. Ne všechna jsou vyhledávanými společníky. Taková klíšťata jsou spíš strašáky a jejich portréty "zdobí" nejeden varovný leták.
Klišťata jsou nositeli závažných infekcí - především klíšťové encefalitidy. Jak se proti nim chránit?
„Máme tu výhodu, že existuje očkovací látka... Je určena především pro starší osoby, protože u nich může onemocnění probíhat závažně.“ vysvětluje epidemioložka MUDr. Jana Prattingerová z krajské hygienické stanice v Liberci.
Spousta zdravotních pojišťoven má očkování ve svých programech, je tedy jen potřeba se zeptat, a dozvědět se, jakým způsobem vám pojišťovna na očkování přispěje.
Očkování probíhá ve třech dávkách. Pokud je neabsolvujete všechny, může se stát, že nebude účinné. Je proto vždycky nejlepší dodržovat to, co vám řekne očkovací lékař.
Nejlepší doba na očkování je zima, kdy nejsou klíšťata aktivní a tělo má dost času vytvořit si protilátky. Krátkodobě by měl člověk mít vytvořeny protilátky zhruba 14 dnů po aplikování druhé dávky.
Vzhledem k tomu, že jsou klíšťata aktivní od přibližně šesti stupňů nad nulou, máte na očkování nejvyšší čas!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?