Karel Opočenský – první český šachový profesionál, rozhodčí i pedagog, rodák z Mostu
Miloval francouzská vína a ženy. Když seděl nad šachovnicí, měl v ruce viržínko, což se tehdy smělo. Mezinárodní mistr Karel Opočenský byl významnou postavou meziválečného a poválečného období československého šachu.
Narodil se v roce 1892 v Mostě do rodiny zednického mistra. Šachová hra ho uchvátila na vinohradském gymnáziu. Dobová literatura uvádí, že se zákonům správného vedení partie vyučil v šachovním klubu Dobruský.
Nejdříve si vydělával na živobytí jako účetní. Později se stal naším prvním šachovým profesionálem.
V letech 1927, 1929, 1938 a 1944 se stal mistrem republiky. Výborné výkony podával na šachových olympiádách. V roce 1931 se výrazně zasloužil o třetí příčku československého týmu.
Ve Folkestone v roce 1933, kde naše družstvo obsadilo druhé místo, uhrál 11,5 bodu ze 13 partií. Bez jediné porážky. Podařilo se mu porazit i mistra světa Alexandra Aljechina. Ovládl také mezinárodní turnaj v Arbonu v roce 1946.
Jako rozhodčí pak později řídil zápasy o mistrovství světa v letech 1951 a 1954. Je autorem nebo spoluautorem řady šachových knih, například Methodika šachu (1923), Nad šachovnicemi celého světa (1960), Šachy s úsměvem (1961) nebo Tam všichni hrají šachy (1962).
Byl také šéfredaktorem reprezentačního mezinárodního časopisu Revue FIDE a vydával aktuální cyklostylovaný týdeník Šachy ČTK.
Karel Opočenský zemřel v roce 1975.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.