Karel Hvížďala a Ernest Kreische, literáti proti totalitám
V prvním červnovém vydání magazínu Sousedé jsme si k mikrofonu pozvali Karla Hvížďalu, českého novináře a spisovatele, který se v 70. letech rozhodl emigrovat do Německa.
Mluvili jsme s ním například o tom, co pro člověka, jehož pracovním nástrojem je jazyk, znamenalo nejen uživit se v cizím prostředí, ale také se realizovat jako člověk.
Závěr pořadu patří jinému literátovi – Ernestu Kreischemu, sociálnědemokratickému politikovi, který se narodil 5. června v Děčíně.
Ve 30. letech pomáhal intelektuálům, kteří prchali z hitlerovského Německa. Ve svém domovském Štětí se Kreische snažil zabránit vlivu henleinovců, když v čele místní sociální demokracie umožnil zvolení ředitele místní školy, českého vlastence a Sokola Augustina Lukeše starostou města. Po připojení pohraniční k Německu za to pykal.
V roce 1944 za neobjasněných okolností zemřel v litoměřické nemocnici.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.
moderátor Jan Pokorný


Tata a jeho syn
Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.