Josef von Smola – generál kanonýrů a teplický rodák
Porazit Napoleona v jakékoliv bitvě bylo tak vzácné a ceněné, že muž, který to dokázal, vavříny už nikdy nesundal. A jedním z velitelů, kterým se to v bitvě u Aspern a Esslingu v roce 1809 poprvé v historii podařilo, byl i teplický rodák, generál Josef von Smola. Je to zřejmě nejslavnější dělostřelec v českých dějinách.
Za kanón se poprvé postavil už jako 16letý. První válečné ostruhy získával v bojích proti Turkům. V Srbsku se například podílel na obléhání Bělehradu a pevnosti Šabac, kterou vojáci Osmanské říše ovládali.
V roce 1790 se proslavil radikálním zlepšením organizace dělostřelectva ve Flandrech. Kromě bojů se totiž také zabýval inovacemi. Jednou z nich byla třeba děla s montáží na zeď.
Josef Smola se jako velitel baterie a později celého rakouského dělostřelectva zúčastnil 33 bitev a sedmi obléhání.
Dvakrát byl zraněn a dvakrát dostal od Marie Terezie vyznamenání. Nejprve rytířský kříž, pak dokonce komandérský.
Často byl označován za člověka, který zahnal Napoleona do Dunaje. V oné slavné bitvě u Aspernu byli Rakušané ve výrazné přesile, ale i přesto se ocitli na pokraji porážky. Oslabené a zoufale se bránící Rakušany Smola zachránil svými 192 efektivně rozmístěnými děly. Pozice své armády tak udržel.
Napoleon to sice Rakušanům zanedlouho v bitvě u Wagramu vrátil, ale i přesto se Josef von Smola jeho pádu nakonec dočkal.
Teplický bombardýr zemřel v roce 1820 ve věku 56 let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...